Fakti.bg | 17.08.2024 15:18:32 | 72

7 странни навици, присъщи на хората с висок коефициент на интелигентност

Гениите, оставили своя отпечатък в историята, като Алберт Айнщайн и Чарлз Дарвин, са били известни със своите странности, като отшелничество или нощен начин на живот. Множество проучвания показват, че подобни „странни“ навици обикновено се свързват с висок коефициент на интелигентност.

Работата е там, че ежедневните действия имат огромно влияние върху нашата интелигентност и могат също така да променят начина, по който човек мисли, пише Daily Mail, цитиран от "Глас Нюз".

Психолозите подчертават, че има седем необичайни поведения, които се свързват с гениалността.

1. Разговор със себе си

Това, че обичате да си говорите от време на време, не означава, че сте луд. Всъщност това може да е знак, че сте по-умни от обикновените хора. Изследователите смятат, че това поведение е свързано с по-добра памет, фокус и други когнитивни предимства.

Проучването, което е проведено в Съединените щати, включва 20 участници, на които са показани изображения на различни обекти. Участниците в експеримента трябваше да намерят желания обект на снимките. Експериментът показа, че хората, които си говорят сами по време на процеса, изпълняват задачата по-бързо от останалите.

В друго проучване, проведено в Обединеното кралство, беше установено, че човешкият мозък започва да работи като мозъка на маймуните, когато хората не могат да говорят сами. Човешкият мозък започна да активира зрителни и слухови зони за всяка отделна задача. Участниците в проучването бяха помолени да повтарят на глас безсмислена поредица от звуци, като „бла-бла-бла“, докато изпълняват зрителни и слухови задачи.

„Безсмисленото бърборене попречи на участниците да си кажат какво да правят при всяка задача. Човешкият мозък започна да активира отделни зрителни и слухови области на мозъка за всяка задача“, каза старши преподавателят от университета Бангор Палома Мари-Бефа.

Така учените стигнаха до извода, че говоренето помага на хората да обработват по-добре информацията.

2. Късно лягане

Скорошно проучване анализира данни от 26 000 възрастни. Данните показват, че хората, които си лягат късно, имат значително по-високи резултати на когнитивните тестове от тези, които стават рано. Така наречените "нощни сови" отбелязаха 13,5% повече от "чучулигите".

От историята знаем също, че много брилянтни умове са имали навика да остават до късно, включително Дарвин и Марсел Пруст.

3. Мечтаене

Изгубването в блян често се бърка с разсеяност и невнимание. Но учените смятат, че това всъщност е знак, че човек е умен и креативен.

Ерик Шумахер, асистент по психология в Технологичния институт на Джорджия, проведе проучване и установи, че мечтателите са склонни да постигат по-високи резултати на тестове за интелигентност и креативност. В допълнение, MRI сканирането показа, че такива хора имат по-продуктивни мозъчни системи.

Тези открития показват, че мечтаенето е отлично упражнение за човешкия мозък.

4. Творчески хаос

Високоинтелигентните хора изглежда нямат нищо против така наречения „творчески безпорядък“ около тях.

Наскоро група изследователи решиха да разберат защо това се случва. Участниците бяха поставени в празно офис пространство и помолени да измислят нови начини за използване на топки за пинг-понг. И двете групи излязоха с приблизително еднакъв брой идеи, но изследователите установиха, че участниците в разхвърляната стая са измислили по-креативни и интересни идеи.

„Безпорядъкът, изглежда вдъхновява мисли извън кутията, което води до нови идеи. За разлика от това, подредената среда насърчава конвенцията и предпазливостта“, каза водещият автор Катлийн Вос.

5. Поток от въпроси

Хората, които постоянно се интересуват как работят нещата, откъде идват и задават десетки други въпроси, вероятно са много умни.

Любопитството е един от най-честите признаци на интелигентност. Умовете на такива хора постоянно се стремят да разберат света около тях. Това също е сигурен знак, че човек непрекъснато учи и усвоява нова информация. Колкото повече въпроси задавате, толкова повече се разширява разбирането ви.

Някои може да сметнат това за досадна черта. Но за хората с висока IQ такова ненаситно любопитство е съвсем естествено.

„Нямам специален талант. Просто съм много любопитен“, каза веднъж Айнщайн.

6. Интроверти

Всеизвестен факт е, че много гении предпочитат да се изолират, за да могат да мислят на спокойствие и тишина. Понякога е наистина трудно да се концентрирате поради шума на социалната среда.

Скорошни изследвания показват, че интровертите са склонни да участват в по-дълбока когнитивна обработка от екстровертите. Тези хора са по-склонни да мислят по-задълбочено и критично, което показва връзка с по-висок коефициент на интелигентност.

Интровертите също предпочитат дейности, които изискват концентрация и постоянни умствени усилия. Най-често срещаната от тези дейности е четенето, което насърчава интелектуалното развитие.

7. Любители на книгите

Запалените читатели непрекъснато получават нова информация, разширяват своя речников запас и обработват сложни идеи и различни гледни точки. Четенето е идеалното упражнение за ума. То също помага за повишаване на умствената концентрация, подобрява въображението и способността за съпричастност към другите. Хората, които четат много, непрекъснато развиват интелигентността си, така че нивото им на IQ винаги е високо.

Прочети цялата публикация