Fakti.bg | 22.08.2024 09:29:44 | 47

Над 70% от гражданите на Босна и Херцеговина подкрепят присъединяването към ЕС

Над 70% от гражданите на Босна и Херцеговина подкрепят влизането на страната в ЕС, но по-малко от 50% от жителите на босненската Република Сръбска са за присъединяване към Евросъюза, сочи проучване на Дирекцията за европейска интеграция на Босна, цитирано от агенция ХИНА.

След края на междуетническата война в Босна (1992 – 1995 година) страната е разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Мюсюлманско-хърватската федерация (Федерация Босна и Херцеговина), където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете части са свързани чрез общи институции на държавно равнище, цитирано от БТА.

За цялата страна подкрепата за евроинтеграцията е на равнище от 71,2% според оповестените вчера данни от телефонна анкета, проведена през юни сред 1200 анкетирани.

Тази подкрепа е по-силна в Мюсюлманско-хърватската федерация, където 83,8% от анкетираните са за влизането на страната в ЕС.

Евроскептицизмът е очевиден в Република Сръбска, където само 48,3% от нейните граждани биха гласували с „да“ на евентуален референдум за влизането на Босна в ЕС.

В област Бръчко, която е специална административна единица в рамките на Босна и Херцеговина, 75% от гражданите биха подкрепили присъединяването към ЕС.

Това е единственото място, което показва ръст в подкрепата за европейската интеграция в сравнение с проучване, проведено миналата година, докато спад в подкрепата с около два процентни пункта е регистриран както в Мюсюлманско-хърватската федерация, така и в Република Сръбска.

Около 40% от анкетираните вярват, че Босна ще се присъедини към ЕС след десет години, докато почти 25% смятат, че страната никога няма да се присъедини към блока.

Босна и Херцеговина получи статут на страна кандидат за членство в ЕС през 2022, а в края на 2023 г. получи условна „зелена светлина“ за започване на преговори, когато бъде постигнато необходимото равнище на съответствие с критериите за членство.

Прочети цялата публикация