Fakti.bg | 28.08.2024 07:38:08 | 65

Балкански нрави, бакалски сметки, а България има исторически шанс, но е напът да го пропилее

От месеци България има исторически шанс, но е на път да го пропилее. Времената са драматични, а ние си гледаме пъпа. Общественото внимание е заето с ЛГБТ пропагандата и кризата в ДПС.

Далеч в ъгъла е изтикан проблемът с номинацията на новия български европейски комисар и лобирането пред Брюксел за неговия ресор.

За съжаление политическият елит в София не можа да разчете сигнала с избирането на президент на Европейския енергиен форум. Не трябва да се забравя факта, че

единодушно Цветелина Пенкова оглави най-голямата енергийна организация в Брюксел.

Така българският европейски депутат стана и първата жена президент на организацията.

За първи път през 20-годишната история на Европейския енергиен форум начело ще бъде и представител на социалистите. Цветелина Пенкова прие поста от бившия премиер на Полша и председател на Европейския парламент Йежи Бузек.

Той ръководеше форума през последните 10 години.

Така беше изпратен сигнал от Брюксел, че България може да получи ключовия ресор "Енергетика" в новата комисия на Урсула фон дер Лайен.

Вместо да се възползва от благоприятната обстановка и да се сондират неофициално имена за новия бъдещ европейски комисар за ресор "Енергетика", то първото служебно правителство на Димитър Главчев заяви, че предпочита редовен кабинет да направи това.

Всички знаем какво се случи и сега сме изправени пред избора за 24 часа да дадем две имена - на мъж и жена и до там.

Брюксел да решава какъв ресор да ни измисли вместо ние да си поискаме.

Само да припомним, че сегашният енергиен еврокомисар е Кадри Симсон, бивш министър на енергетиката на Естония. Преди това постът бе в ръцете на испанеца Мигел Канете (2015 – 2019 г.), а между 2011 и 2015 г. все по-важният отрасъл в Брюксел се ръководеше от германеца Гюнтер Йотингер.

Не всичко е изгубено, но трябва българският политически елит да разбере, че ресорът за българския европейски комисар също е важен.

Забавянето на българската кандидатура за Европейската комисия е еманация от буксуващия политически процес в София. Грешна е и политиката да тръгваме от имена и след това да търсим подходящ ресор.

Предимство за България за енергиен комисар е и географското ни положение. Освен това страната ни разчита на ядрената енергетика, възобновяемата енергия и конвенционалните мощности на базата на лигнитните въглища. Не на последно място България беше една от първите държави в ЕС, която се отказа от руските газови доставки.

През последните месеци беше сключено споразумение с "Уестингхауз" за доставка на ново ядрено гориво и нови мощности в АЕЦ "Козлодуй".

България е сред най-големите производители на електроенергия на Балканите и традиционен износител.

Да не забравяме, че разполагаме с високообразовани енергийни експерти.

Единственият шанс е водещите политици в България да си стиснат ръцете да се борят за значим ресор като енергетика на финалната права.

Пред България има историческа възможност и трябва да се вземат бързи и адекватни мерки, не за партийни, а за национални интереси.

Еврокомисар по въпросите на енергетиката със сигурност ще донесе ползи не само за България, но и за Балканите, а и за цяла Европа.

Прочети цялата публикация