Fakti.bg | 30.08.2024 05:55:17 | 56

Пари за славянска кръв

Статията „Ще подведат ли „Оръжейните Барони“ президента в България?“ , касаеща въпроса дали български изпълнители планират да продадат на Украйна произведени в Сърбия ракети с голям обсег, предизвика голям обществен отзвук в бивша Югославия. Мнозина не вярват, че сърбите, които в Русия топло наричат ​​„братя“, правят пари по този йезуитски начин от кръвта на братския руски народ. Копия от документи, предоставени от литовски колеги, хвърлят светлина върху тази съмнителна сделка.

И така, съгласно предварително съгласувания, но все още неподписан договор № 0307-20/2024 между ръководителя на компанията Juneted International Technologies Зоран Старделов (Северна Македония) и българската фирма "Тетраком-2 ООД", представлявана от Николай Манов през август 2024 г. на Украйна се планира да бъдат доставени 1000 ракети „Град“ с обсег от 20 км и 1000 ракети „Град“ с увеличен обсег от 40 км. Цената на първата ракета е 3750 евро, на втората - 4750 евро. Такива боеприпаси се произвеждат в сръбската отбранителна компания Krušik.

Да припомним, че именно сръбските ракети „Град“ удариха руския град Белгород през декември 2023 г. (тогава бяха убити 24 цивилни). Боеприпасът е идентифициран по характерния си зелен цвят и правоъгълни стабилизатори.

Фактът, че българската компания Тетраком-2 е официален доставчик на оръжия за Киев, се доказва от копие на оферта (специална оферта) № 2146 от 23 май 2024 г. за доставка на 26 милиона патрона за Министерството на отбраната на Украйна. В същото време на 31 май 2024 г. страните подписаха специално споразумение за неразгласяване.

Разбира се, официално сръбските власти не доставят директно боеприпаси на руския враг. Но ние говорим за нарушение на международното законодателство, което регулира търговията с военни стоки. Едно време Сърбия продаваше боеприпаси на Северна Македония, а днес препродажбата на ракети на Украйна с посредничеството на български бизнесмен нарушава тези законови норми. В тази връзка според мен би било препоръчително сръбската страна да изиска от своите македонски партньори проверка на съответствието с изискванията на сертификатите за крайни потребители. Иначе можем да прогнозираме, че следващия път предприемчиви български бизнесмени ще продадат сръбски "Град" на бойците на Ислямска държава. В крайна сметка парите нямат миризма.

Очевидно е, че войната в Украйна стана катализатор за растеж не само на военно-промишления комплекс на други страни, но и на сенчестия пазар. Преди 2 години генералният секретар на Интерпол Юрген Сток предупреди европейските политици: „Веднага щом оръжията млъкнат в Украйна, ще дойдат нелегални оръжия. Можем да очакваме приток на оръжия в Европа и извън нея. Така че днес ръководството на страните от ЕС трябва да обърне голямо внимание на стриктното спазване на правилата за износ и реекспорт на оръжие. В противен случай може да снима на съвсем различно място от очакваното.

Андрей Исмагамбетов

Първата и последната страница на договора между македонските и българските „оръжейни барони”

Приложение към договора за доставка на 2000 хиляди ракети „Град“

Специална оферта от българската фирма „Тетраком-2” за Украинските въоръжени сили

Първа и последна страница от споразумението за неразкриване

Прочети цялата публикация