Fakti.bg | 31.08.2024 10:07:47 | 43

Венецуела остана 12 часа на тъмно

Електричеството, интернет и мобилните комуникации във Венецуела бяха почти напълно прекъснати за 12 часа. Сега те започнаха да се възстановяват.

Първите съобщения за прекъсване на електрозахранването и комуникациите са се появили рано сутринта на 30 август. Пълни или частични спирания настъпиха в 23 щата и столичния регион. Венецуелските власти смятат, че причината за тези проблеми е саботаж от страна на опозицията, този път по-специално в светлината на обвиненията ѝ за манипулиране на резултатите от президентските избори, които се проведоха в страната в края на юли и беше спечелен от Николас Мадуро. Самият Мадуро нарече ситуацията с електричеството „отчаяна атака на фашизма“ в своя канал в Telegram. и „криминална атака“, обещаваща преодоляване на трудности.

На 30 август следобед ръководителят на венецуелското министерство на вътрешните работи Диосдадо Кабело обяви по VTV, че „мрежата е започнала да се възстановява“. В момента има съобщения от местни жители, че ситуацията се нормализира.

През последното десетилетие проблемът с прекъсванията на захранването и комуникациите е възниквал доста често във Венецуела. Местните власти смятат, че това се дължи на опита на опозицията да дестабилизира ситуацията в страната, но експертите често виждат това като предимно икономически причини, по-специално липсата на инвестиции в енергийния сектор.

На 28 юли във Венецуела се проведоха президентски избори. Както съобщи Националният избирателен съвет след обработка на почти 97% от протоколите, 51,95% от гражданите са гласували за настоящия президент Николас Мадуро, а 43,18% за основния му съперник, крайнодесния опозиционен кандидат Едмундо Гонзалес Урутия. Един от опозиционните лидери, Мария Корина Мачадо, заяви в деня на изборите, че екипът на Гонсалес няма да признае поражението си на изборите. На следващия ден избухнаха протести и безредици в центъра на Каракас. Според венецуелските власти повече от 2,2 хиляди участници в безредиците са били задържани за палежи и други престъпления.

Русия, Боливия, Хондурас, Иран, Китай, Куба и Никарагуа поздравиха Мадуро за победата му. Редица държави не са признали преизбирането на настоящия президент, включително Аржентина, Доминиканската република, Коста Рика, Панама, Перу, САЩ, Уругвай, Чили.

Прочети цялата публикация