Fakti.bg | 17.09.2024 14:50:27 | 32

Американските танкове не бяха подготвени за руските атаки. Украйна намери решение

Американският M1 Abrams се смята за един от най-добрите танкове в света, но все пак е уязвим за руските дронове и експлозиви на бойното поле в Украйна, което изтласка бронирания гигант на втора линия.

Украйна обаче усъвършенства "Abrams" и го защитава по-добре чрез сравнително прост метод: стоманени клетки, оплетени около шасито.

Украинските служители, които стоят зад това усилие, казват пред The Hill, че модернизацията е сработила изключително добре за защита не само на Abrams, но и на други американски ББМ като Bradley.

Срещу 10 млн. долара за брой на Abrams, сравнително грубата доработка е помогнала танковете да останат на бойното поле.

Украинската 47-а отделна механизирана бригада, елитна част, която се сражава на фронтовата линия, заяви в изявление до The Hill, че "защитните екрани за бойни машини като Abrams и Bradleys са от съществено значение за запазване не само на скъпото оборудване, но и на живота на войниците на бойното поле. "

"Въпреки че "Abrams" се смята за един от най-добрите танкове, той не е неуязвим за заплахи като противотанкови ракети и безпилотни самолети. Разработването на допълнителни защитни конструкции е важна стъпка за намаляване на риска от поражение от съвременни заплахи, включително дронове и експлозиви" - казаха те.

Олександър Мироненко е главен оперативен директор на Metinvest, едно от предприятията, подкрепящи инициативата Steel Front - проектът, който стои зад стоманените клетки и е започнат от украинския милиардер Ринат Ахметов с цел осигуряване на оборудване за армията.

Мироненко заяви пред The Hill, че екраните могат да издържат на един удар, преди да се наложи да бъдат заменени, но те са много ефективни при защитата на танковете, като поглъщат удара и увеличават оцеляването с около 35 %.

"Безпилотните самолети обикновено [се опитват] да спрат машината, да спрат бронираното превозно средство, така че те се опитват да ударят двигателя [или] кулата на танка, за да го блокират", каза той. "И когато танкът е блокиран или спрян на бойното поле, той е лесна мишена за артилерията или друг вид дрон.

"Ето защо тази защита е необходима, за да не се позволи на дрона да нанесе такива щети - добави Мирононеко.

Украйна започна да настоява за танковете "Abrams" скоро след като Россия нахлу в Украйна през февруари 2022 г., но молбата стана по-належаща в началото на 2023 г.

САЩ бяха подложени на натиск от страна на украинския президент Володимир Зеленски и други официални лица в Киев да им предоставят танковете, а скоро към призивите се присъединиха и водещи законодатели в Конгреса.

Администрацията на Байдън се съгласи да изпрати 31 танка "Abrams" през януари 2023 г., а решението отключи и възможността Германия да изпрати ценните си танкове "Леопард".

Първият "Abrams" пристигна през септември 2023 г., а до октомври всичките 31 танка бяха по местата си.

Но само няколко месеца по-късно започнаха да се разпространяват съобщения, че "Abrams" са извадени от бойното поле заради атаки на руски безпилотни самолети.

През април Асошиейтед прес съобщи, че пет от танковете са били загубени след удар от руски БПЛА и са били изведени от фронтовата линия.

Тъй като е получила само ограничен брой танкове, Украйна вероятно вече е била предразположена да пази внимателно своите "Abrams". Но руските безпилотни самолети доказаха, че в ценните танкове има сериозна слабост.

"Когато се замислите за начина, по който се развива борбата, тежката бронирана техника в среда, в която безпилотните летателни системи са повсеместни, може да бъде изложена на риск", заяви през април пред АП заместник-председателят на Обединения комитет на началник-щабовете адмирал Кристофър Грейди.

Грейди заяви, че САЩ ще работят с Украйна по този въпрос. Пентагонът и производителят на "Abrams", General Dynamics, не отговориха на молбите за коментар по тази история.

Създаването на стоманени клетки или ламелни брони не е нова идея, като германските и съветските сили са бронирали по подобен начин своите превозни средства през Втората световна война. И американските военнослужещи направиха нещо подобно по време на войната в Ирак за бронираните Strykers, за да се предпазят от заплахи от гранатомети (RPG).

Все пак Дан Грейзър, старши сътрудник на Програмата за реформа на националната сигурност в Центъра "Стимсън", който е служил в танково подразделение "Abrams" в Ирак, заяви, че украинският дизайн на стоманената клетка е "гениален".

"Идеята на използването на подобна клетка е да се създаде известно пространство, така че изстреляният по нея снаряд да се удари в тази клетка, която ще активира основния заряд", каза той. "И вместо основният заряд да попадне директно в бронята, има малко пространство, което ще притъпи част от енергията."

И от двете страни на войната в Украйна безпилотните летателни апарати бяха от решаващо значение, като за първи път показаха как тези безпилотни системи променят военните действия.

Руските безпилотни летателни апарати застрашават Украйна, особено през последната година и половина, след като бойните действия се пренесоха на 600-километровата фронтова линия в Източна Украйна.

Руските сили проследяват бронетехниката с помощта на наблюдение и я бомбардират с евтини, малки, взривоопасни БПЛА в стил камикадзе, наречени FPV, които могат да влетят дори в люка на танка, преди да се взривят.

Украинските военни се обърнаха към Steel Front с молба за решение, тъй като искаха да върнат на фронтовата линия изключената си бронетехника, знаейки, че групата е работила по подобни проекти и преди.

Steel Front, която е изработила и клетки за съветските танкове Т-72 и украинските Т-64, заяви, че един от основните недостатъци на Abrams е, че няма укрепване срещу руските FPV дронове.

Това прави Abrams "неподходящ за използване по време на сегашното състояние на войната", заяви Steel Front в прессъобщение, предоставено на The Hill.

Затова Steel Front, заедно с военни инженери, анализира уязвимите места на танка, които обикновено се повреждат от ударите на FPV, за да измисли стоманените клетки.

Мироненко каза, че първоначалното решение е било тествано първо върху съветски танкове.

"Основното нещо е, че между защитния екран и основната броня на машината има пространство. И когато дронът се удари, той се удря в защитния екран [и] тази експлозия не уврежда основната броня", каза той.

Стоманените конструкции са обвити около люка, кулата и централната част на танка, въпреки че екипажите все още могат лесно да го напускат. Има и допълнителна броня, покриваща гъсениците, която при удар може напълно да спре танка. Основното въоръжение - 120-милиметрово гладкоцевно оръдие - запазва свободата си на движение при модификацията.

Според Мироненко изработката на стоманените екрани за танк Abrams струва около 20 000 долара, но те се предоставят безплатно на украинските военни. Всеки екран се изработва специално за всеки тип танк. За "Брадли" те струват малко по-малко.

"С тази нова технология танковете "Ейбрамс" са почти неуязвими за атаки от руски безпилотни самолети", се казва в съобщението на Steel Front.

Но стоманените екрани са тежки: около 900 килограма. От Steel Front твърдят, че те са проектирани така, че да не ограничават оперативната годност на танковете.

Грейзър каза, че един от недостатъците на стоманените клетки е, че те увеличават натоварването на "Ейбрамс", който е проектиран да носи теглото на танка, около 70 тона.

"Това е много здрава система за окачване, но ако започнете да добавяте към нея куп тежести извън конструкцията ѝ, тогава потенциално може да имате някои проблеми с мобилността", каза той. "Проблемът с подвижността, който възниква, когато започнете да добавяте тегло, ще увеличи износването на компонентите на окачването."

Досега 25 Abrams, 100 съветски танка и 75 Bradley са получили модернизация, каза Мироненко.

Първите поръчки на стоманени клетки са завършени през май и са разгърнати около юни, според Мироненко. Те са произведени в завод в Украйна (източниците не разкриват местоположението му от съображения за сигурност).

От Steel Front заявиха, че по танковете работят от 10 до 12 специалисти, като оборудването им със стоманена решетка може да отнеме до 12 часа.

Първите модифицирани танкове се появиха само няколко седмици преди августовското нахлуване на Украйна в Русия, която използва комбинирано въоръжение, за да направи изненадващ блиц удар в Курската област.

Оборудваните превозни средства са оказали влияние на бойното поле, каза Мироненко.

"Когато танковете бъдат поразени от снаряд, РПГ или дрон, те [екипажа] имат повече шансове да останат живи и да спасят машината", каза той. "Повечето отзиви до момента са за продължаване на това производство."

Брад Дрес - The Hill

превод: Nick Iliev

Прочети цялата публикация