Fakti.bg | 22.09.2024 14:06:17 | 18

Ландо Норис записа убедителна победа в Сингапур

Ландо Норис (Великобритания, Макларън) спечели убедително победата в Гран при на Сингапур от Формула 1 с преднина от флаг до флаг, с което състезателят на Макларън съкрати допълнително пасива си от лидера в класирането Макс Ферстапен (Нидерландия, Ред Бул). Световният шампион остана втори, а отлична стратегия на Макларън изпрати и втория болид на отбора, управляван от Оскар Пиастри (Австралия), на подиума, предаде БТА.

Норис започна състезанието много добре, влезе чисто в първия завой и поведе в състезанието, което му позволи да избегне хаоса зад него. Люис Хамилтън (Великобритания, Мерцедес) атакува моментално Макс Ферстапен, но световният шампион успя да го блокира и седемкратният първенец се оттегли.

Зад тях обаче имаше пилоти, които не успяха да задържат болидите си на трасето. Джордж Ръсел (Великобритания, Мерцедес) избута Оскар Пиастри извън състезателната линия и последният бе изпреварен от Нико Хюлкенберг (Германия, Ферари). Александър Албън (Тайланд, Уилямс) пък бързо отстъпи място на съотборника си Франко Колапинто (Аржентина, Уилямс).

От този момент комфортът на Норис бе почти гарантиран. Той избяга от DRS обсега на Ферстапен, зад когото изоставаха двата болида на Мерцедес. Пиастри пък спаси положението и остави Хюлкенберг отново зад себе си.

Към десетата обиколка преднината на Норис срещу Ферстапен вече бе почти пет секунди, като във всеки тур на улицата в Сингапур британецът трупаше по секунда. Трети зад тях бе Ръсел, докато Люис Хамилтън се чувстваше много некомфортно с този сет гуми с меката смес и излезе от топ 10. Четвърти бе Пиастри и към този момент изглеждаше най-интересно дали австралиецът е способен да изтръгне точки от Ферстапен.

Това можеше да стане само със стратегия и пресичания, на които водещите отбори са майстори. Ред Бул обаче направи първата грешка и Ферстапен излезе от бокс болид до болид с Шарл Льоклер (Монако, Ферари), губейки едно място. Пиастри също изпревари Ферстапен, но гумите на австралиеца вече бяха почти износени и нидерландецът се завърна скоро след това на второто място, на което завърши с 20.945 секунди пасив.

Така в генералното класиране Ферстапен е лидер 331 точки, а Норис е с 52 по-малко. Льоклер е трети в подреждането и Пиастри е четвърти, след като в Сингапур австралиецът остана на третото място с изоставане от 41.823 секунди.

Четвърти в днешното състезание завърши Ръсъл, а Льоклер взе петото място пред Хамилтън.