Fakti.bg | 28.09.2024 14:57:18 | 19

Руската служба за сигурност ФСБ разследва трима журналисти за "нелегално" преминаване на границата в Курска област

Руската Федерална служба за сигурност (ФСБ) е образувала наказателни производства срещу трима журналисти – двама американци и един румънец, които били прекосили „нелегално“ границата между Русия и Украйна, за да правят репортажи в Курска област, предаде агенция Аджерпрес, като се позова на руски и западни новинарски агенции.

Двамата американски журналисти – Катрин Дис и Флечър Юнг, работят за австралийския канал ЕйБиСи (АВС), а румънецът Мирча Барбу - за информационния сайт Хотнюз, съобщават руски новинарски агенции, цитирани от Аджерпрес.

Руските власти обвиняват журналистите, че „са прекосили нелегално границата на Руската федерация в Курска област“, съобщи ФСБ в прессъобщение, цитирано от руски медии, съобщава Аджерпрес.

Въпросните журналисти изглежда не се намират в Русия, но рискуват да получат пет години затвор, съгласно руския Наказателен кодекс, отбелязва Аджерпрес.

От 17 август насам са образувани наказателни дела срещу 12 чуждестранни журналисти по подобни обвинения, уточнява ФСБ, цитирана от Риа Новости. Подобни процедури се водят срещу журналисти от американския телевизионен канал СиЕнЕн (CNN), италианския канал РАИ (RAI) и германската медия Дойче веле.

Министерството на външните работи на Румъния осъди действията на руските власти спрямо журналистите, като подчерта, че представителите на пресата трябва да бъдат защитавани, а не заглушавани, съобщава Аджерпрес.

„Остро осъждаме решението на Русия да започне наказателни разследвания срещу журналисти, включително Мирча Барбу, за репортажи от Курск. Това е грубо посегателство срещу свободата на печата и основните права. Журналистите трябва да бъдат защитавани, а не заглушавани“, заяви румънското министерство в социалната мрежа „Екс“, цитирано от БТА.

Румънският Национален съвет по аудиовизия поиска днес защита за журналиста Мирча Барбу и осъди решението на руската Федерална служба за сигурност да започне наказателни преследвания срещу журналисти, които отразяват зони на конфликт, информира още Аджерпрес.

Румънският Национален съвет по аудиовизия посочва, че репортажите на Мирча Барбу, които са достъпни в онлайн пространството, са направени с професионализъм и не могат да бъдат сбъркани с враждебни актове на пропаганда.

„Военните сили, участващи в бойни действия, не трябва да разглеждат журналистите, отразяващи събитията в зоните на конфликт, като врагове. Журналистите трябва да бъдат защитени, за да могат да предоставят на обществеността информация, която е възможно най-близка до реалността на място. Преследването им е посегателство срещу свободата на информацията и свободния достъп до информация от изключителен обществен интерес“, заяви румънският Национален съвет по аудиовизия.

Във връзка със ситуацията съветът смята да се обърне към европейски организации за защита на журналистите, а до руското посолство в Букурещ ще бъде изпратено протестно писмо, информира румънската новинарска агенция.

Прочети цялата публикация