Fakti.bg | 02.10.2024 08:19:44 | 18

Арина Сабаленка на 10-и пореден четвъртфинал

Водачката в схемата Арина Сабаленка се класира за своя 10-ти пореден четвъртфинал на турнир на WTA, след като победи 18-ата поставена Мадисън Кийс с 6:4, 6:3 на осминафиналите на Откритото първенство на Китай по тенис, информира БНТ.

Действащата шампионка от US Open няма загуба от четвъртфиналите в Торонто през август, записвайки личен рекорд от поредица от 15 победи. За първи път Сабаленка постигна такъв резултат, когато спечели 15 последователни мача от Острава 2020 г. до Дубай 2021 г., а след това завоюва и първата си титла от Големия шлем на Australian Open през 2021 г.

Още нещо, тя спечели 30 от 31 сета в рамките на своите 15 победи, като загуби само един от Екатерина Александрова в третия кръг на US Open.

Сабаленка е на третия си пореден четвъртфинал в Пекин и ще се бори за първия си полуфинал в китайската столица. Тя ще се изправи или срещу полуфиналистката от US Open Каролина Мухова, или срещу испанката Кристина Букса.

Беларускинята спечели 84 процента от точките при първи сервис, като загуби само пет в мача. Освен това тя спаси и двете точки за пробив, пред които се изправи. Втората в света направи 14 уинъра до само осем непредизвикани грешки.

Кийс завърши с 22 уинъра и със само 10 непредизвикани грешки, но спечели само 56 процента от точките си при първи сервис.

Серията на Сабаленка от 10 поредни четвъртфинала е още едно доказателство за постоянството в играта ѝ през този сезон. За последните 15 години само настоящата номер 1 Ига Швьонтек направи по-дълга серия, класирайки се на 12 последователни четвъртфинала миналата година.

„След като се сблъскаш с определени неща, разбираш, че това е просто спорт. Добре, ако не спечелиш този мач, какво ще стане? Никой няма да умре. Ти няма да умреш. Всичко е наред. Участвайте в друг турнир и ще дадете най-доброто от себе си в следващия", разсъждава Сабаленка.

„Преди имах чувството, че ако няма да спечеля този мач, нещо лошо ще се случи. Ще умра, каквото и да е. Но тези мисли водят до психологически натиск, водят до разочарование. Сега просто работя упорито, опитвам се да се подобрявам всеки ден, когато съм на корта. Ако дадеш най-доброто от себе си и не спечелиш мача, добре. Учиш се и се опитваш по-добре следващия път", отбеляза още световната номер 2.