Криптомобилизацията на Путин е пред провал: Руснаците не искат да се бият в Украйна
Увеличените еднократни плащания за подписване на военен договор с руското министерство на отбраната и други финансови стимули едва ли ще спомогнат за значително увеличаване на броя на руските професионални войници за войната с Украйна.
Това смятат анализатори от Института за изследване на войната ( ISW).
Предвидените в проекта на тригодишния федерален бюджет 90 млрд. рубли за еднократни плащания за сключване на военни договори са индикация, че "Кремъл планира да продължи да разчита на продължаващите усилия за криптомобилизация, за да отговори на изискванията за "работна ръка" за войната в Украйна", посочват анализаторите на института в прясна изследователска справка. Тези средства ще бъдат достатъчни за 225 000 нови професионални военнослужещи, при условие че няма промяна в размера на еднократното плащане, който наскоро беше увеличен на 400 000 рубли, припомня news.bg.
Според анализаторите на ISW значителното увеличение на финансовите стимули през последните месеци подсказва, че предишните "усилия за набиране на нови военнослужещи са били недостатъчни, за да се поддържа стабилен приток на нови сили", необходим за поддържане на темпото на настъпление на фронта.
Според оценките на ISW съществуват средносрочни и дългосрочни ограничения за броя на новобранците, които настоящата руска кампания за криптомобилизация може да генерира, и "увеличаването на финансовите стимули едва ли ще реши значително тези ограничения", заключават експертите на института.
Съобщава се, че при неотдавнашен украински ракетен удар в близост до окупирания град Донецк са загинали няколко севернокорейски военни служители.
Неуточнени източници от разузнавателната общност на Украйна съобщиха за Kyiv Post, че при украински ракетен удар на 3 октомври близо до окупирания град Донецк са загинали 20 руски войници, включително шестима неидентифицирани севернокорейски офицери, "дошли да се консултират с руските си колеги", и са ранени други трима севернокорейски войници.
Kyiv Post, позовавайки се на публикации в руски социални медии, съобщава, че руските сили са демонстрирали на севернокорейските военнослужещи обучение по пехотна атака и отбрана. ISW не може да потвърди по независим начин присъствието на севернокорейски военни служители в окупирания град Донецк.
ISW вече е наблюдавала непотвърдени съобщения през юни 2024 г., че Северна Корея планира да изпрати мащабни инженерни сили в окупираната Донецка област още през юли 2024 г.
През юли 2024 г. ISW наблюдава и съобщения, че делегация от севернокорейския военен университет "Ким Ир Сен" е посетила Русия, което на фона на задълбочаващите се двустранни отношения предполага, че севернокорейските военни вероятно възнамеряват да се поучат от опита на руските военни във войната в Украйна.
Руските сили наскоро напреднаха в рамките на главния украински укрепен пункт в Курска област, близо до Торецк, край Покровск и югозападно от град Донецк.
Украинските власти продължават да предоставят статистически данни за руските военни престъпления, които хвърлят светлина върху мащабите на нарушенията, извършени от руските сили и власти.
Прочети цялата публикация




Вашингтон с Иран в капана на Чърчил
Русия легализира крадени автомобили? В Германия се тревожат
Шестте сблъсъка, които ще предопределят бъдещето на цивилизацията ни
Всички, освен Тръмп, разбират какво е направил
Европа вярва, че Русия помага на Иран във войната повече, отколкото САЩ са склонни да признаят
The Times: Без избори в Украйна през 2026 г.
Нова директива на Путин: лекарите да изпращат жените, които не искат деца, на консултация при психолог
Ормузкият проток: Кой има най-големите петролни запаси?
Еврокомисарят по отбраната предупреди, че страни от ЕС могат да бъдат атакувани с ирански ракети
Унгария: как Путин помага на Орбан да спечели изборите
Кая Калас поиска значително увеличаване на икономическия натиск върху Русия
Роберт Левандовски намекна за отказване с известна песен
КЗК влезе във фирми по разследване за картел при доставка на IT оборудване
Външното министерство подкрепи българите в Северна Македония и призова за конституционни промени
Проучване: Над 50% от хора признават, че надничат в телефона на непознат – на показ понякога са лични данни и банкова сметка
Как атаките на хутите срещу Израел могат да влошат петролната криза
Дацов: Голяма част от хората се отопляват на газ, по тази логика държавата трябва да компенсира и тях
Балабанов: Техеран заплашва да удари България с ракети
Две непълнолетни момчета обраха магазин в Нова Загора