Fakti.bg | 14.10.2024 17:20:57 | 69

ЕК ще насърчава връщането на нелегални мигранти с ново законодателство

Много неща се промениха за последните десет години, времената на войни, конфликти и сътресения донесоха нова осъзнатост в ЕС - разбирането, че по-голям ЕС е по-силен ЕС, заяви днес председателят на Европейската комисия Урсула фонд дер Лайен на среща на върха от Берлинския процес в германската столица, на която се отбелязва 10-годишнината от създаването на формата, пише БТА.

"Наша отговорност е да доведем кандидатките за членство по-близо до нас. Затова предлагаме на страните от Западните Балкани същите мерки за солидарност, които сме предприели вътре в ЕС. Един пример са цените на енергията", добави Фон дер Лайен в изявление, излъчено на живо в Ютюб канала на Европейската комисия.

Тя отбеляза някои от мерките, чрез които ЕС оказва подкрепа на шестте страни от Западните Балкани.

"Помагаме на домакинствата в Западните Балкани да се справят с по-високите цени на енергията чрез нашия пакет помощ на стойност 1 милиард евро. Сега създаваме енергийна инфраструктура, за да направим Западните Балкани по-независими в енергийно отношение с инвестиционен план на стойност 30 милиарда евро. Друг пример е гражданската защита, включително борбата с пожарите, наводненията и други бедствия", посочи Фон дер Лайен.

Председателката на ЕК подчерта, че в момента разширяването на ЕС е един от ключовите приоритети в дневния ред.

"Не беше така преди 10 години, но днес разширяването е много важен приоритет в дневния ни ред. Когато гледаме към бъдещото, виждаме бъдеще, в което и шестте партньорки от Западните Балкани са част от ЕС. За да стигнем дотам, мисля, че трябва да научим уроците от 2004 г. - първото предварително условие е синхронизиране с всички европейски ценности, уважение към демокрацията и правовата държава, а второто предварително условие е ранна икономическа интеграция. Берлинският процес играе ключова роля за това", отбеляза тя.

Берлинският процес се превърна в движещ фактор на общия регионален пазар на шестте страни от Западните Балкани, добави Фон дер Лайен. "Силно приветствам споразумението, постигнато миналата седмица на ниво Централноевропейско споразумение за свободна търговия (ЦЕФТА), приветствам по-специално това, че ограниченията за износ на сръбски стоки към Косово ще бъдат премахнати. Приветствам демонстрираната и от двете страни политическа воля. Това са много конкретни стъпки за нормализация", посочи председателят на ЕК.

Тя приветства подписването днес на нов план за действие за общия регионален пазар. "Колкото по-добре функционира общият регионален пазар, толкова по-добре икономиките на страните от Западните Балкани ще се интегрират поетапно в нашия единен европейски пазар. Имахме нужда от мост между регионалния пазар и единния европейски пазар. Този мост е нашият План за растеж за Западните Балкани - 6 милиарда евро инвестиции, представен миналата година на срещата на върха на Берлинския процес в Тирана", отбеляза Фон дер Лайен.

Тя напомни, че планът предвижда страните да осъществят определени реформи, като в замяна те ще бъдат подкрепени от европейски инвестиции.

Фон дер Лайен заяви, че всяка от шестте страни е трябвало да внесе собствен план за реформи и пет от шестте плана ще бъдат одобрени тази седмица, което означава, че плащанията на общо 6-те милиарда евро по Плана за растеж може да започнат до края на годината. "Това нямаше да е възможно без Берлинския процес", изтъкна тя.

Берлинският процес за Западните Балкани стартира през 2014 г. по инициатива на Германия и цели подпомагането и задълбочаването на икономическата интеграция на шестте държави от Западните Балкани (Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина, Косово, Албания, Република Северна Македония) и сближаването на региона с ценностите и социално-икономическите стандарти на ЕС.

Прочети цялата публикация