Японците избират парламент
Японците гласуват днес на парламентарни избори. Изборните секции в далекоизточната страна отвориха врати, а битката на вота се очаква да бъде една от най-оспорваните от години. Възможно е новият премиер Шигеру Ишиба и неговата Либерално-демократическа патия (ЛДП) да постигнат най-лошите си резултати от 2009 г., съобщи БТА.
Според изследванията на обществените нагласи консервативната ЛДП и по-малкият ѝ коалиционен партньор в управлението са изправени пред опасността да загубят мнозинството си, което би могло да се окаже провал с непоправими последствия за Ишиба.
Шейсет и седем годишният бивш министър на отбраната встъпи в длъжност като премиер и предизвика предсрочните избори, след като успя да спечели с пренебрежимо малка преднина надпреварата за председателското място в ЛДП, която управлява Япония почти неизменно през последните почти 70 години.
Но избирателите в четвъртата по големина световна икономика са недоволни от високите цени и скандал около финансирането на партията, който доведе до падането от власт на предишния премиер Фумио Кишида.
"Искаме да започнем на чисто като справедлива, честна и искрена партия и да поискаме доверието ви", каза Ишиба пред привърженици на предизборен митинг вчера.
Той обеща да съживи икономическите потиснатите селски райони и да реши проблема с "тихата извънредна ситуация", в която се намира Япония заради застаряващото население. Лекарството, което премиерът предлага за справяне с демографската криза, е по-щадяща държавна политика към семействата, като например въвеждане на гъвкаво работно време.
Ишиба стана известен в международен план с предложението си за създаване на регионален военен съюз, подобен на НАТО като противовес на Китай, макар впоследствие да се застрахова предпазливо с уговорката, че това не може да стане "от днес за утре".
Според изследване от петък по поръчка на всекидневника "Йомюри Шимбун" ЛДП и коалиционният ѝ партньор "Комейто" ("Партия на чистата политика") може да имат трудности да си осигурят необходимите им 233 места в долната камара за парламентарно мнозинство.
Ишиба обяви преодоляването на този праг като своята цел на изборите, което означава, че ако не я изпълни, това ще подрони позициите му в ЛДП и ще го принуди да потърси още коалиционни партньори или да управлява с кабинет на малцинството.
Местните медии спекулират, че премиерът може дори да подаде оставка незабавно, за да поеме политическата отговорност и така да стане най-кратко управлявалият министър-председател в следвоенната история на Япония.
Досегашният рекорд е на Нарухико Хигашикуни, който управлява 54 дни - с четири дни повече от британския лидер Лиз Тръс през 2022 г. - в периода непосредствено след разгрома на Япония във Втората световна война през 1945 г.
"Положението е изключително тежко", е казал Ишиба според местните медии от трибуната по време на предизборната проява вчера.
В много избирателни райони кандидатите на ЛДП са с изравнени позиции със съперниците си от Конституционно-демократическата партия (КДП) - втората политическа сила в парламента - начело на която е популярният бивш премиер Йошихико Нода.
"Политиката на ЛДП е в угода единствено на тези, които им дават купища пари", каза Нода също пред симпатизанти вчера. "А уязвимите, тези, които не могат да дават пари, биват пренебрегвани."
Вижданията на Нода "по същество не са много по-различни от тези на ЛДП. Фактически той е консерватор", каза пред Франс прес Масато Камикубо, политолог от Университета "Рицумейкан".
"КДП и Нода могат да бъдат алтернатива на ЛДП. Повечето избиратели са на това мнение", заяви Камикубо.
Ишиба обеща да не се намесва активно в кампанията в подкрепа на отделните кандидати на ЛДП въпреки скандала около партийното финансиране.
Хитоми Хисано, колебаещ се избирател от префектурата Айчи, Средна Япония, каза пред Франс прес, че скандалът с черните каси е важно обстоятелство за него.
"ЛДП е на власт прекалено дълго. Забелязвам надменност", каза 69-годишният мъж. "Част от мен иска да ги накаже."
"Но няма други партии, които да са достатъчно надеждни, за да спечелят гласа ми."
Прочети цялата публикация



Габриел Вълков: Борбата на БСП е за справедливост
Урсула фон дер Лайен: Не трябва да има и една сълза за иранския режим
Япония шамароса Англия в контрола, "трите лъва" предизвикаха гнева на феновете си
Как Радев може да се окаже и губещ след 19 април
Слави Трифонов: Йотова, какво още трябва да се случи, че да отстраните Гюров?
Петя Цанкова: В основата на всички политики трябва да стои грижата за човека
Приеха състава на Общинския съвет по наркотични вещества-Благоевград
Изследване: Само 17% от децата в България се движат ежедневно
Лена Бориславова: Споразумението с Украйна не е импровизация, а дългогодишна политика
Неудобните въпроси преди покупката на имот: Как да не загубите всичко при раздяла?
Ток или гориво: Как високите цени променят начина, по който се придвижваме
Международен ден на птиците: Как протича пролетната миграция?
Първите вендинг машини за ракия се появиха в български градове
Няколко столични квартала остават без вода на 2 април
OpenAI привлече рекордните 122 млрд. долара при оценка от 852 млрд. долара
Катастрофа блокира движението на столичния бул. „Петко Ю. Тодоров“ (СНИМКИ)
Великденски шамар за потребителите. Най-скъпо агнешко в Бургас, но тиквите поевтиняват
Момчил Инджов: Общоевропейски пакет от мерки ще бъде представен след католическия Великден
Започва делото срещу Виктор Илиев, който се вряза с колата си в автобус на градския транспорт в София