Режисьорите, с които може да се срещнем на живо на тазгодишното издание на Киномания
На 16 ноември от 18:00 ч. в Дома на киното гледаме носителя на “Златна палма” за късометражен филм от тазгодишния Кан – копродукцията между Хърватска, България, Франция и Словения “Човекът, който не можеше повече да мълчи”. Филмът, режисиран от Небойша Слиепчевич, разказва за събитията от 27 февруари 1993 г. в Босна и Херцеговина, когато пътническият влак от Белград за Бар е спрян от паравоенни сили в рамките на операция за етническо прочистване. Докато те извеждат от влака невинни цивилни, само един от 500-те пътници се осмелява да им се противопостави. Първата прожекция на филма ще бъде придружена от среща с режисьора Небойша Слиепчевич и екипа от българска страна – продуцента Катя Тричкова, Гео Карл Павлов - художник по костюмите, София Жечева - асистент на звукорежисьора, Кристина Самсарова - асоцииран продуцент, Иван Андреев - звуков дизайн и микс.
На 17 ноември от 17:00 ч., в кино “Люмиер”, Киномания представя “Бруталистът” – филмът, удостоен със Сребърен лъв от Фестивала във Венеция за режисурата на Брейди Корбет, с участието на Ейдриън Броуди и Фелисити Джоунс в главните роли. Когато унгарският архитект-визионер от еврейски произход Ласло Тот и съпругата му Ержебет бягат от Европа, за да станат свидетели на раждането на съвременна Америка, животът им се променя завинаги. Обаятелният индустриалец Харисън Ван Бюрен предлага на Ласло да проектира грандиозен модернистичен паметник и да остави своя отпечатък в архитектурата на страната, която сега нарича свой дом. Най-амбициозният проект в кариерата на Ласло отвежда него и семейството му както до монументални висоти, така и до опустошителни спадове.
Отново на 17 ноември от 19:00 ч. в Дома на киното се срещаме за пръв път с “Отговор на всички въпроси” на Димитър Коцев – Шошо. Стеснителната Велина е готова на всичко, за да успее като актриса, но това я прави лесна жертва на манипулатори. Лабилната Сара търси любовта, но не разбира защо не я намира и изпада в полюсни състояния - радост и смях се редуват с плач и истерия. Дивата Настя експериментира с наркотици, секс, нощен живот и всякакви екстремни преживявания, за които невинаги е готова. Три млади жени търсят адреналин, любов и слава. И намират отговор на всички въпроси. И му се отдават напълно.
На 18 ноември от 19:00 ч. в кино “Люмиер” гледаме документалния филм “Отвъд предела”, който проследява житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън, Антарктида. Филмът се вглежда в историческите предпоставки, формирали проф. Пимпирев, обстоятелствата около работата на българските антарктици през годините и първото плаване в световните океани на български военен научноизследователски кораб. Филмът е продукция на Доли Медиа Студио, режисьор е Еленко Касалийски.
На 19 ноември от 19:00 ч. в кино “Одеон” фестивалната програма представя “Цветана Манева. През времето”. Филмът на Ема Константинова, по сценарий на Георги Тошев, разказва за богатия и пъстър 80-годишен живот на Цветана Манева без претенция за изчерпателност - искрено, философски, човешки. С над 120 роли в театъра, киното, телевизията, Цветана Манева несъмнено е актриса с много лица. Времето не я плаши и тя не се опитва да го спре. Лаконичната, последователна и категорична Манева подрежда пъзела на собствените си преживявания и опит пред очите на винаги вярната си публика.
На 27 ноември от 20:00 ч. в Дома на киното публиката на Киномания ще може да види наскоро монтираната “И после светлина – Режисьорска версия” на Константин Божанов. Във филма “И после светлина” суперзвездата Бари Кeoган прави една от първите си главни роли в киното – на 16-годишния Павел – момче от аутистичния спектър, което мечтае да стане художник и бяга от дома си, за да се срещне със своя идол Арно. Когато надеждите му се сблъскват с реалността, той се изправя пред предела на емоционалните си сили.
На 1 декември от 18:15ч. в Дома на киното гледаме “И това е за тази коледа” – филмът на Петър Вълчев, продуциран съвместно с Невелин Вълчев и заснет от Кирил Проданов. Докато подготвя вещите за собственото си погребение, героят на Любомир Бъчваров разбира, че ще посрещне Коледа сам. Неспособен да заспи, той решава да прекара празника на гроба на починалата си съпруга.
Прочети цялата публикация



Ердоган: Светът е на сериозен и опасен кръстопът (ВИДЕО)
Бурни нестихващи аплодисменти и три биса за Александър Болдачев и неговата арфа
Bad Religion идват за първи път в България като хедлайнери на Midalidare Rock In The Wine Valley
Фестивал на усмивките ще се проведе за пръв път в София на 1 април
Гледайте на живо студио "Избори 2026"
Барселона с амбициозен план: Александър Сьорлот е фаворит за заместник на Левандовски
Има опасност след 10 години конфликтите да са по-неконтролируеми и разрушителни
Великобритания: представяш се за гей, получаваш убежище
Световният дипломатически елит се събира в Турция
Там, където...Лупата на изборите. Срещу фиктивните адреси
Неузнаваем Наполи бе сразен от Лацио
Axios: Войната между САЩ и Иран може да започне пак до дни
L'Antidiplomatico: Радостта в Киев и Брюксел от победата на Мадяр е прибързана
След 24-часова морска гонка заловиха близо 2 тона кокаин край бреговете на Коста Рика (ВИДЕО)
Алегри отхвърли възможността да стане селекционер на Италия
НА ЖИВО: Челси - Манчестър Юнайтед, стартовите 11
Дамбраускас и Сабах с огромна крачка към титлата в Азербайджан
Фарке: Направихме огромна крачка, но все още не сме си свършили работата