Резултатите от изборите в Грузия предполагат „манипулация на вота“
Американската компания за данни и социологически проучвания „Едисън рисърч“ (Edison Research) заяви днес, че разликите между екзитпола, проведен от нея за парламентарните избори в Грузия в събота, и официалните резултати от гласуването „не могат да бъдат обяснени само с нормални отклонения и предполагат манипулиране на вота на местно ниво", предаде Ройтерс, съобщи БТА.
Централната избирателна комисия на Грузия обяви, че управляващите от партия „Грузинска мечта“ печелят изборите с 54% от гласовете. Резултат, за който опозиционните партии и президентът на страната казаха, че е измама.
Екзитпол на „Едисон“, поръчан от опозиционния телевизионен канал „Формула“, показа, че четирите основни опозиционните партии в Грузия са напът да постигнат мнозинство.
Глобалната компания за пазарни проучвания и данни "Харис Екс" (HarrisX), която проведе екзитпол за парламентарните избори в Грузия, заяви вчера, че официалните резултати, обявени от избирателната комисия, са "статистически невъзможни". Малко след това грузинската опозиция свика нов протест в понеделник, предаде Ройтерс.
Грузинската Централна избирателна комисия (ЦИК) съобщи, че управляващата партия "Грузинска мечта" печели изборите с 53,96% от гласовете. Опозицията и президентът на Грузия Саломе Зурабишвили определиха резултатите като фалшиви, а прокуратурата започна разследване. Три грузински опозиционни партии призоваха за улични протести, като смятат, че изборите са фалшифицирани. Анализът на "Харис Екс" показва несъответствия между резултатите, обявени от ЦИК, които не може да бъдат обяснени от статистическа гледна точка, което сочи за възможни нарушения при гласуването.
"Анализът на нашия екзитпол, сравнен с окончателната информация на ЦИК, повдига въпроси относно окончателното преброяване на гласовете, публикувано от Централната избирателна комисия на Република Грузия", заяви "Харис Екс". "Виждаме статистически необясними разминавания, възлизащи на над 8% от общия брой гласове, или поне 172 523 гласа, в минимум 27 района." Според компанията несъответствието "не може да бъде обяснено със статистическа дисперсия, което насочва към възможни нередности при гласуването".
Прочети цялата публикация