Ядреният реактор, пуснат 13 години след аварията във Фукушима, беше спрян заради проблем
Японският ядрен реактор, който миналата седмица беше пуснат отново за първи път от повече от 13 години, след като оцеля след мощното земетресение и цунами през 2011 г., които сериозно повредиха близката атомна централа "Фукушима", днес беше спрян отново поради проблем с оборудването, съобщи неговият оператор, предаде Асошиейтед прес, съобщи БТА.
Реактор № 2 на атомната електроцентрала "Онагава" на северното крайбрежие на Япония беше пуснат отново на 29 октомври и се очакваше да започне да произвежда електроенергия в началото на ноември. Но пет дни след рестартирането му се наложи той да бъде спрян отново поради възникнала в неделя повреда в устройство, свързано с данните за неутроните в реактора, съобщи операторът на централата "Тохоку електрик пауър"( ТЕП/Tohoku Electric Power Co.).
Реакторът е работил нормално и не е имало изпускане на радиация в околната среда, заявиха от TЕП. Компанията за комунални услуги заяви, че е решила да го спре, за да прегледа отново оборудването и да отговори на опасенията на жителите за безопасността. Не беше посочена нова дата за рестартиране.
Реакторът е един от трите в централата в Онагава, която се намира на 100 км северно от централата "Фукушима Даичи", където три реактора се разтопиха след земетресение с магнитуд 9,0 и последвало цунами през март 2011 г., като изпуснаха големи количества радиация. Централата в Онагава беше засегната от 13-метрово цунами, предизвикано от земетресението, но успя да запази работата на важните си охладителни системи в трите реактора и да постигне безопасното им спиране.
Прочети цялата публикация