Mvr.bg | 04.11.2024 13:30:45 | 44

Българска делегация, водена от заместник-министър Любомир Йосифов, участва в сесия на Генералната асамблея на МОКП Интерпол

Българска делегация, водена от заместник-министъра на вътрешните работи Любомир Йосифов, участва в  92-та сесия на Генералната асамблея на Международната организация на криминалната полиция (МОКП — Интерпол). В делегацията са включени старши комисар Дамян Лечев - директор на дирекция „Международно оперативно сътрудничество“, комисар Бисер Вучков – началник отдел „Интерпол и ММО“ при ДМОС и главен инспектор Христо Динков - офицер за връзка на МВР във Великобритания и Ирландия.

Работата на форума започна днес и ще продължи до 7 ноември, а домакин е Глазгоу, Великобритания. Приветствие към делегатите отправиха президентът на Интерпол генерал-майор Ахмед Насер ал-Раиси, министърът на вътрешните работи на Великобритания Ивет Купър и министър-председателят на Великобритания Киър Стармър. В речта си Стармър постави акцент върху борбата с нелегалната миграция и оцени високо съвместната работа с България за спиране на веригите за доставка на малки лодки към организираните престъпни групи за трафик на мигранти.

В дневния ред на заседанието са включени избор на: нов генерален секретар на МОКП Интерпол; вицепрезидент за Африка, Северна и Южна Америка; делегати за Европа, Северна и Южна Америка и за Азия. При гласуването всяка държава членка има един глас.

Генералната асамблея е върховният ръководен орган на Интерпол, който се състои от представители на всяка от 196-те страни членки. Заседава веднъж годишно и всяка сесия продължава около четири дни. Всяка страна членка може да бъде представена от един или няколко делегати, които обикновено са началници на полицията и висши служители на министерството. Общото събрание определя принципите и мерките за постигане на целите на организацията, преразглежда и одобрява програмата за дейности и финансовата политика за следващата година. По този начин то гарантира заложената главна цел - дейностите на Интерпол да отговарят на нуждите на държавите членки. В правомощията на Общото събрание е и изборът на членовете на Изпълнителния комитет - управителния орган, който дава насоки и ръководство между сесиите на Събранието. Всяка година на дневен ред са и основните тенденции в престъпността и заплахите за сигурността, пред които е изправен светът.

Като най-голямото глобално събиране на висши служители на правоприлагащите органи, Общото събрание също така предоставя важна възможност за страните да работят в мрежа и да споделят опит.

Прочети цялата публикация