Денков: Пеевски и Борисов ще се опитат да наложат диктатура
Изпратихте декларацията до партиите, които ще са част от следващия парламент, за т.нар. санитарен кордон около Делян Пеевски. Какво ще стане, ако от ГЕРБ-СДС не я подкрепят?
Николай Денков: Това ще означава, че няма да има никакви разговори с тях по отношение на работата на Народното събрание, включително за избора на председател. И означава, че ГЕРБ са решили да работят с Пеевски.
И така се отваря възможността работата на Народното събрание да бъде блокирана в края на годината, докато държавата все още няма приет бюджет, а комисиите, включително евентуална такава за проверка на изборните злоупотреби, тепърва трябва да бъдат сформирани.
Николай Денков: Напротив. Това означава, че ГЕРБ вероятно са си осигурили мнозинство с други партии и за тях най-ценно е да продължат сътрудничеството с Пеевски. Пределно ясно е, че Борисов иначе ще продължи с "ДПС - Ново начало" с компромати, купени избори, бухалки, избор на Сарафов за главен прокурор, избор на председател на ВАС с този състав на ВСС. Това е планът, който те са тръгнали да реализират. Предложихме им друго мнозинство, от което Пеевски и неговото "Ново начало" са изолирани. Очевидно Борисов не е готов да приеме този вариант.
С Ахмед Доган и неговия "Алианс за права и свободи" ли може да бъде сформирано това мнозинство?
Николай Денков: Всички казват, че трябва да се търси стабилно правителство през първите две партии. Първите две партии са ГЕРБ и ПП-ДБ.
Но гласовете не ви стигат.
Николай Денков: Разбира се, но ако това може да бъде базата за някакво правителство, тя трябва да бъде изградена върху ясни приоритети. Те включват изолирането на Пеевски и рестартиране на работата по законите, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост. Тази посока е напълно ясна.
Ако все пак Ви подкрепят, как ще гарантирате този път, за разлика от предишния, че хора, свързани с Делян Пеевски, няма да попаднат на високи постове? Както стана с Калин Стоянов например.
Николай Денков: Трябва да има отворени конкурси за всички важни позиции с публични конкурси и номинации. Номинационната комисия, която да организира и проведе изслушването, съответно да направи преглед и подредба на съответните кандидати. Това например е записано в правилата за Антикорупционната комисия. Именно този процес на открити и публични изслушвания с възможности за номиниране от различни страни е нещо, което не се приема за момента от ГЕРБ и от ДПС. Това блокира и процесите.
Определяте участието си в предишната управляваща конфигурация, наричана с неприятната дума "сглобка", като грешка. Чувствате ли вина пред Вашите избиратели, че допуснахте Делян Пеевски да кадрува дори когато Вие бяхте министър-председател?
Николай Денков: Така зададеният въпрос включва внушение, което скрива същината. А същината е, че Борисов и Пеевски са овладели основните институции в държавата от много години. Това не се промени след протестите през 2020 и 2021 година. Те затихнаха и чакаха момента, в който да се реабилират. Със "сглобката" ние се опитахме да разградим тази система чрез промени в съответните закони, Конституцията и назначенията. Това, което се видя, е, че тази посока не е приемлива за Борисов и Пеевски, защото тя започна да дава някакви резултати и "сглобката" беше счупена. Ясно трябва да се каже, че те не са губили властта в последните 10 години.
Включително и по време на Вашето управление.
Николай Денков: Казвал съм го достатъчно ясно. Именно по тази причина имаше предложение към президента да се смени председателят на ДАНС, да припомня и за едни избори, на които машините отпаднаха заради една активна акция на ДАНС, но тогава президентът не се включи. Именно затова имаше предложение от ПП-ДБ да бъде сменен министърът на вътрешните работи, който преписваха на нас. Видя се, че ДПС и Борисов неслучайно са си го пазили. Истинският проблем е, че тази власт не бе разградена, защото не стигна време и нямаше мнозинство, което да успее да го направи.
Виждате ли мнозинство сред тези осем политически сили в следващия парламент това да се случи?
Николай Денков: Това, което виждам, е, че България се намира пред огромна опасност. Обясняваме го от месеци. Намираме се на прага на тежка диктатура, водена от Пеевски и Борисов, така че вместо да се вглеждаме в това, което "сглобката" не успя да направи, трябва да си дадем сметка, че тези, които през цялото време държаха институциите, в момента са в контраатака. "Империята отвръща на удара", както казваме шеговито, въпреки че вече място за шеги няма. Те ще се опитат да наложат брутална диктатура.
Трябва да блокираме пълното овладяване на държавата. Има контрол над правосъдната система и службите, има сериозен контрол върху част от медиите, те успяха да опорочат изборите, така че да си вдигнат резултати по начин, който очевидно е не просто спорен, а скандален. Остава им последната стъпка - да овладеят и политическото ръководство. На този етап се намираме.
Трябва ли да бъдат касирани изборите?
Николай Денков: Има изключително много сигнали от цялата страна за нарушения. Има проблем с прага за една от партиите, която изобщо не е ясно дали го минава или не, защото изглежда, че по-скоро е трябвало да го мине. Това са сериозни основания да се обсъди дали трябва да се касират изборите. Основания за обсъждане има, събират се сигнали, ще видим доколко ще можем да изградим казус, който да бъде представен пред Конституционния съд, така че да получи положително решение. Защото последното, което ни е необходимо, е да започнем една процедура, която впоследствие да изпере целия процес.
Готови ли сте на тази основа да си партнирате с другите политически сили - извън ГЕРБ и "ДПС - Ново начало"?
Николай Денков: По отношение на борбата с корупцията, изборните проблеми и възможни промени в изборния кодекс, ако се види, че има стабилно мнозинство, което да направи разумни проблеми, трябва да ги обсъждаме с всички. Голяма част от проблемите днес са резултат от едни гласувания преди няколко парламента, в които ГЕРБ и ДПС направиха машините печатарски такива. В момента правителството и ЦИК казват, че не могат да променят резултат на база на записите и да, такъв е изборният кодекс днес, но той е такъв, защото бяха взети решения точно от тези партии, които се възползват от подобни нарушения. Трябва да търсим съгласие за това как да възстановим основите на демокрацията - свободните и честни избори - за да тръгнем отново нагоре.
Какво трябва да свърши 51-ият парламент в момента, в който бъде сформиран?
Николай Денков: Това са бюджетът за следващата година, антикорупционните закони, Планът за възстановяване и устойчивост, блокирането на избора на нов главен прокурор и на председател на ВАС. Това са спешни неща. Но истински големият въпрос е дали това Народно събрание ще успее да спре свличането на демокрацията в България към тежка диктатура. Използвам тези думи с ясното съзнание какво означават. Ако се реализира този сценарий, ще видим нещо подобно по-скоро на Беларус, отколкото на Орбанова Унгария.
Но разбирате ли как звучи тезата "Трябва да си партнираме с Борисов, за да не стане Борисов диктатор"?
Николай Денков: България върви по този път със заварката между Пеевски и Борисов. Институциите по-скоро се владеят от Пеевски, а парламентарното мнозинство по-скоро се осигурява от Борисов през ГЕРБ. Първото нещо, което се опитваме да направим, е да счупим тази заварка.
Наистина ли мислите, че можете да предотвратите избирането на Борислав Сарафов за главен прокурор?
Николай Денков: Ще се опитаме. Това, което ни е необходимо, е да съберем мнозинство и да се приеме тази поправка в Закона за съдебната власт, която подготвихме и внесохме още в миналото народно събрание, но тя не беше предвижена.
Но сегашният състав на ВСС очевидно е решен да направи този избор.
Николай Денков: Докато всички демократично настроени хора се чудят за какво да изкарат ПП-ДБ виновни, няма да успеем. Ако всички демократично настроени хора осъзнаят каква е опасността и разберат, че трябва да действаме заедно, то би имало шанс.
Може би една голяма част от демократично настроените хора искат да се уверят, че ПП-ДБ са взели поука от своите грешки.
Николай Денков: Докато чакат и гледат, действително ще стане късно. Изпуснахме много възможности.
Автор: Александър Детев
Прочети цялата публикация