Путин: Иде часът на истината
„Живеем в епоха на кардинални, революционни промени“, заяви руският президент Владимир Путин на пленарна сесия на форума "Дискусионен клуб "Валдай" в Сочи, припомняйки си годишнината от Октомврийската революция, „не само за да разберем, но и да бъдем преки участници в най-сложните процеси от третото десетилетие на 21 век.”, цитиран от РИА Новости.
„Съвременният свят е непредсказуем, това е сигурно“, продължи той. „Ако погледнете 20 години назад и оцените мащаба на промените и след това проектирате тези промени в следващите години, можете да приемете, че следващите двадесет години няма да бъдат по-лесни. Според него точно сега „настъпва в известен смисъл моментът на истината“, когато се сблъскват принципите, върху които ще се формира новият световен ред.
Сблъсъкът придобива неочаквани форми: демокрацията започва да се тълкува като управление не на мнозинството, а на малцинствата.
„Заплахата е в налагането, както виждаме в примера на днешния западен либерализъм“, отбеляза руският лидер. Стигнахме до опасна граница. Призивите на Запада да се нанесе стратегическо поражение на Русия са безпочвени и могат да се превърнат в глобална трагедия", предупреди той.
„Ходът на историята не може да бъде спрян“, но някои западни елити са готови да полагат големи усилия, за да предотвратят появата на международна система, която отговаря на интересите на мнозинството. Опасна е формулата „които не са с нас, са против нас“, отбеляза президентът. И припомни поговорката: „Каквото повикало, такова се обадило“.
Опитите за налагане на тяхната воля вредят и на САЩ и европейските държави. Но и Западът ще разбере това, изрази надежда Путин.
„За разлика от нашите опоненти Русия не възприема западната цивилизация като враг и е отворена за диалог, подчерта той. Но Западът трябва да разбере, че въпреки огромните си ресурси за развитие, това е само един елемент от световната система. Не може да се говори за хегемония. Светът има нужда от Русия и никакви решения на шефовете на Вашингтон и Брюксел няма да променят това“. Настоящият политически мейнстрийм е от низходящ хегемонен свят към възходящо многообразие“, продължи той.
Ограничаването на развитието на нови центрове на власт също е път за никъде. Играта на задържане почти винаги води до поражение“, използва спортна аналогия Путин. И поясни: „В очертаващия се многополюсен свят не трябва да има губещи страни и народи“.
Ключови за световния ред днес са няколко принципа: Първо, отвореност към взаимодействие - най-важната ценност за повечето страни. Особено пред лицето на нови предизвикателства, както природни, така и технологични. Второ, въпреки парадоксалността на тази теза, основата на стабилността на света се крие в неговото многообразие.
Освен това максималното представителство при вземането на глобални решения. Великите сили не могат да „диктуват на други страни техните национални интереси въз основа на техните собствени“, допълни Путин.
На Запад са се развили клишета за развитите нации и „варварите“, чиято работа е „да слушат какво им казват другите“. „Проблемът е, че тази по същество расистка идеология е пуснала корени в съзнанието на толкова много хора“, каза президентът. Комуникацията между държавите не трябва да се превръща в етикетиране.
„Русия неведнъж е спирала стремящите се към световно господство и така ще бъде и занапред“, подчерта държавният глава.
Но сега Западът използва всички средства срещу Русия.
„Ние ще защитим себе си, нашия народ“, увери Путин. Самото съществуване на Русия е ключът към успешното развитие на целия свят и това не са само мои думи - чувал съм го от много хора от различни точки на планетата.
„Русия днес се бори за своята свобода, своите права, своя суверенитет“, припомни държавният глава.
Той говори и за "лицемерната позиция" на Запада. Например Групата на Седемте - те обсъдиха зад гърба ни Русия като чужда страна, а след това симулираха сърдечност. Видяха слабост в желанието ни за взаимодействие.
Въпреки това ние все още сме готови да преговаряме. Но е безполезно да ни оказват натиск.
Говорейки за изкуствения интелект, президентът отбеляза, че той е най-важният инструмент за развитие, преди всичко в икономиката. Нивото на безработица в страната е само 2,4 процента и дори има недостиг на работна ръка - развитието на AI ще помогне за решаването на този проблем. И това е едно от приоритетните направления на развитие.
Държавният глава посочи, че Русия е сред лидерите по намаляване на вредните емисии в атмосферата. За разлика например от Европа.
Путин припомни срещата си с бившия германски канцлер Хелмут Кол, когато германският лидер казва: Бъдещето на Европа е с Русия.
"Но първо е необходимо да се възстанови взаимното доверие, което се срина най-вече заради признанието на бившия канцлер Ангела Меркел (през декември 2022 г.), че споразуменията от Минск не са сключени в името на тяхното изпълнение и мирно уреждане в Украйна", каза той.
Прочети цялата публикация