Fakti.bg | 09.11.2024 02:54:49 | 52

Одеса и областта отново са атакувани с дронове, в града отекват взривове

Втора поредна нощ Одеса и областта са атакувани с дронове от Черно море, съобщиха местни канали в приложението "Телеграм", цитирани от БТА.

В украинския черноморски град отекнаха силни взривове. Местни канали в "Телеграм" информират за удари и вероятно поразени цели.

Сирените бяха задействани в 23:21 часа (и българско време).

Както и вчера, Одеса е атакувана от над 10 дрона.

Под заплаха от нападение са и други крайморски населени места - Черноморск, Южни, Каролино Бугаз, Грибовка и Затока.

Местните власти призоваха хората да останат в бомбоубежищата, докато тревогата не бъде отменена.

Българите в Одеска област наброяват над 150 000 души и са третата по численост етническа общност според официалното преброяване в Украйна през 2001 г. В самия град Одеса живеят около 50-60 хиляди българи. Най-голямото компактно българско население е съсредоточено в Болградски, Измаилски и Белгород-Днестровски район.

Двама руски войници бяха осъдени на доживотен затвор в Русия за убийството на цяло семейство от девет души, включително две деца, в окупиран украински град миналата година, предаде ТАСС, цитирана от БТА. Според прокуратурата, цитирана от Франс прес, на 28 октомври 2023 г. в частично окупираната украинска Донецка област, в град Волноваха, Антон Сопов и Станислав Рау, въоръжени с автомати със заглушители, са убили семейство Капканец, включително две деца на девет и четири години. Те бяха осъдени вчера от военния съд в град Ростов на Дон, Южна Русия, за убийствата, съобщи ТАСС, без да даде подробности. Убийството на семейство Капканец предизвика огромно възмущение в Украйна. „Окупаторите са убили семейство Капканец, които са празнували рожден ден и са отказали да напуснат дома си“, заяви украинският омбудсман Дмитро Лубинец. Руските сили превзеха Волноваха в първите дни след инвазията в Украйна на 24 февруари 2022 г. Това стана след интензивни бомбардировки, при които голяма част от града бе разрушена. Постановената присъда е рядък пример за признаване от страна на руските институции на извършени от руски войници престъпления в окупираните райони, в каквито ги обвиняват Украйна, Западът и международни организации, посочва АФП.

Руската прокуратура поиска шест години лишаване от свобода за педиатърка, обвинена от майката на един от пациентите си, че в частен разговор е критикувала руската инвазия в Украйна, предаде Франс прес, цитирана от БТА. Шестдесет и осем годишната лекарка Надежда Буянова заяви пред московски съд, че е невинна. Прокурорът поиска от съдията да „признае Буянова за виновна и да я осъди на шест години лишаване от свобода в наказателна колония“. Задържана от април, лекарката пристигна с белезници в остъклената кабина в съда, предназначена за обвиняемите. Тя беше подкрепяна от около десетина души в залата. „Не признавам вината си, невинна съм“, каза тя през стъклото на кабината и се разплака преди началото на изслушването, след като белезниците ѝ бяха свалени. Случаят илюстрира безпощадната разправа с истински или предполагаеми критици на пълномащабната инвазия в Украйна през февруари 2022 г., както и с противници на руския президент Владимир Путин, посочва АФП. Агенцията отбелязва, че арестите по обвинения в шпионаж, държавна измяна, саботаж, екстремизъм или просто критика на армията се увеличават, като обвиняемите, които често са жертва на доноси, може да получат много тежки присъди. За Надежда Буянова премеждията започват през януари, когато партньорката на убит на фронта войник, 34-годишната Анастасия Акинчина, донася за нея в полицията. Майката на седемгодишно момче, лекувано от Буянова, обвинява лекарката, че ѝ е казала, че нейният съпруг, който е изчезнал в Украйна, „е бил легитимна цел“ за украинските въоръжени сили и че „Русия е агресор и напада украински цивилни“. След като е уволнена, Надежда Буянова е задържана в края на април и е обвинена в „разпространяване на дезинформация“ за руската армия, за която се твърди, че е мотивирана от „етническа омраза“. Тя трябва да се изправи и пред свидетелските показания на бившия си 7-годишен пациент, описан от защитата като „ключов свидетел“. Адвокатите на педиатърката твърдят, че детето не е присъствало по време на разговора между двете жени, и посочват, че няма запис на беседата. Колегите на лекарката инициираха онлайн петиция в нейна подкрепа, която до момента е събрала повече от 6000 подписа. Уволнението ѝ бе отменено през юли от московски съд, но това не оказва влияние върху наказателното производство, посочва АФП.

Прочети цялата публикация