Fakti.bg | 14.11.2024 05:38:17 | 43

ISW: Владимир Путин все така иска да диктува условията за мир с Украйна

Кремъл се опитва да диктува условията на евентуални "мирни" преговори с Украйна преди встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп,според дневния анализ за войната в Украйна на Института за изследване на войната (ISW).

Начинът, по който го прави сигнализира, че целите на Русия остават непроменени - пълна украинска капитулация, без отстъпки към бъдещата администрация на Тръмп, отколкото при настоящата администрация. Говорителят на руското министерство на външните работи (МВнР) Мария Захарова заяви на 13 ноември, че западните служители лъжат за интереса си към мира в Украйна. Мир можел да бъде постигнат само когато Западът спре да предоставя военна помощ на Украйна.

Руският външен министър Сергей Лавров също заяви на 13 ноември, че началото на президентството на Тръмп няма да промени фундаментално позицията на САЩ относно Украйна и всички предложения за замразяване на фронтовата линия са "дори по-лоши" от благоприятните за Русия споразумения от Минск, последвали първото нахлуване на Русия на Украйна през 2014 г.

Руски официални лица направиха тези изявления по-специално на фона на съобщенията, че администрацията на Тръмп възнамерява да назначи "украински мирен пратеник, който да ръководи преговорите за прекратяване на войната" и съобщенията за множество избори на Тръмп в кабинета за национална сигурност, което предполага, че Русия ще поддържа целите си в Украйна независимо от състава на бъдещата администрация на Тръмп.

Съобщава се, че украинските служби за сигурност са убили служител на руския Черноморски флот (ЧФ) в окупирания Крим на 13 ноември. Украинският издател Suspilne съобщи на 13 ноември, че източници от Службата за сигурност на Украйна (СБУ) са заявили, че СБУ е провела успешна специална операция в окупирания Севастопол, Крим и постави експлозив в колата на началника на щаба на 41-ва бригада ракетни катери на ЧФ капитан първи ранг Валерий Трънковски.

Трънковски е починал от нараняванията си след експлозията.

Източници от СБУ отбелязаха, че Транковски е наредил руски удари с крилати ракети от Черно море по граждански обекти в Украйна през 2022 г.

Окупационният губернатор на Севастопол Михаил Развожаев съобщи, че кола се е взривила в Севастопол сутринта на 13 ноември, убивайки руски военнослужещ, но не идентифицира загиналия.

Развожаев твърди, че руските власти не изключват саботаж - което предполага, че руската окупационна администрация вероятно ще продължи репресиите срещу онези, които смята за проукраински, като отмъщение за атаката. Геолокирани кадри показват последствията от експлозията на автомобил в окупирания Севастопол.

Вероятно украински партизани са извършили три убийства на руски окупационни и военни служители от края на септември 2024 г.

Съобщава се, че руският президент Владимир Путин и руски петролни ръководители са отхвърлили предложението за сливане на трите най-големи петролни компании в Русия. Financial Times (FT) съобщи на 13 ноември, цитирайки неуточнени "хора", че руският президент Владимир Путин отхвърли за сливане на руската държавна "Газпром нефт", държавната "Роснефт" и независимо притежаваната "Роснефт".

Източниците на FT приписват предложеното сливане на руския министър на енергетиката Сергей Цивилев, съпруг на братовчедка на Путин и руски държавен секретар — заместник-министър на отбраната Анна Цивилева. Бивши ръководители на руски петрол казаха на FT, че докато сливането щеше да даде достъп на Газпром Нефт и Роснефт до базираното в ОАЕ търговско подразделение на Лукойл, опасенията относно възможността да се заобиколят западните санкции и временно намаленото производство на петрол също допринесоха за отхвърлянето на предложеното сливане от Путин. Wall Street Journal (WSJ) за първи път съобщи за предложеното сливане на 9 ноември, но отбеляза, че Кремъл и Роснефт отричат ​​преговорите, докато Газпром Нефт и Лукойл не коментират.

Противоречивите доклади относно предложеното руско петролно сливане подчертават възможна фракционна борба между близките филиали на Путин и руски енергийни ръководители. FT съобщи, че Цивилев се е опитал да използва семейната си връзка с Путин, за да промотира сделката, но че руските енергийни ръководители също са имали политически лостове да се противопоставят на предложеното сливане.

Ръководителят на "Роснефт" Игор Сечин и ръководителят на "Газпром" Алексей Милер са дългогодишни приятели и поддръжници на Путин. Според съобщенията Путин е отхвърлил предложението на Цивилев от тяхно име, въпреки че е желаел по-пряк контрол на Кремъл върху руското петролно производство.

Южнокорейското и американското разузнаване поотделно потвърдиха, че севернокорейските войски са се разположили в битка заедно с руските сили в Курска област. Националната разузнавателна служба на Южна Корея (NIS) потвърди на 13 ноември, че "оценява, че севернокорейските войски, разположени в Русия", вече участват в бойни действия, след като са завършили своето обучение и постепенно разполагане на бойното поле през последните две седмици.

Говорителят на Държавния департамент на САЩ Ведант Пател заяви по време на брифинг на 12 ноември, че над 10 000 севернокорейски войници са разположени в Източна Русия. Повечето оттяхсега са се преместили в западната Курска област, "където са започнали да участват в бойни операции с руските сили".

ISWписана 5 ноември, че севернокорейците са влезли в битка в Курска област, цитирайки доклади на украинското разузнаване и украинския министър на отбраната Рустем Умеров.

Прочети цялата публикация