Fakti.bg | 16.11.2024 14:34:15 | 17

Абхазия: Страхът, че Русия ще ги превземе окончателно

Демонстранти щурмуваха парламента и президентската резиденция в Абхазия, за да осуетят сключването на инвестиционно споразумение с Русия. Настояваше се и за оставката на президента Аслан Бжания, информира АРД, който според медийни сведения, е напуснал Сухуми.

Как Абхазия се оказа (не)зависима

Абхазия се отцепи от Грузия след война в началото на 1990-те години и се самообяви за независима република. А след втора война през 2008 г. Русия призна независимостта на размирния регион и изпрати свой военен контингент там, припомня германската медия.

Грузия и съюзниците ѝ определят това като руска окупация на Абхазия. По-голямата част от тамошното население, наброяващо 240 хиляди души, обаче не се чувства свързано с Русия, макар Абхазия да е финансово и енергийно зависима от Москва. Всяко лято стотици хиляди руски туристи осигуряват жизненоважни доходи на отцепническия регион, в който се добиват основно въглища, които Ахазия продава на Турция.

Опасения от разпродажба на Русия

Жителите на Абхазия обаче се противопоставят на политическото влияние на Москва и най-вече на законите, които позволяват на чужденци да придобиват земя и жилища. Те се опасяват, че страната им ще бъде разпродадена на Русия. По-специално етническите абхазци се опасяват да не се превърнат отново в малцинство, както по времето на Съветския съюз, когато мнозинство бяха етническите грузинци.

Сегашните вълнения са кулминацията на протестите срещу президента Бжания, смятан за доверено лице на Кремъл. По-конкретно недоволството беше провокирано от това, че санирането на изоставеното местно летище беше възложено на инвеститор, тясно свързан с Москва. Според опозицията договорът е толкова неизгоден, че инвеститорът може да се окаже собственик на обекта.

Представители на гражданското общество определят инвестиционното споразумение с Русия като крайно неизгодно за Абхазия. Министърката на икономиката Кристина Озган го е подписала в Москва без одобрението на парламента, което е необходимо. Преди гласуването на инвестиционното споразумение стотици нахлуха в парламента и сградата на президентството. Според някои съобщения е имало служители на реда, които са преминали на страната на демонстрантите. Междувременно от президентската пресслужба сигнализираха, че е възможно споразумението да бъде оттеглено.

От стратегическо значение

Президентът Аслан Бжания не успява да балансира успешно между натиска от Москва и много будното гражданско общество в Абхазия. За Русия крайбрежната ивица с дължина 240 километра е от стратегическо значение, а Черно море става все по-важно като част от транспортния коридор между Азия и Европа. Грузия има планове за строителство на дълбоководно пристанище в близост до Абхазия, а Европейският съюз (ЕС) иска да положи по дъното на морето кабел за телекомуникации и пренос на електричество.

На фона на войната, която Русия води срещу Украйна, Абхазия придобива и все по-важно военно значение. През октомври 2023 г. Бжания каза пред руския вестник „Известия“, че е постигнал споразумение с Русия за създаване на постоянна база на руския флот в Очамчира. Пристанището там е база на руските тайни служби ФСБ, на която са подчинени и гранични войски. Предстои съоръжението да бъде разширено, за да може да приема и военни кораби, информира АРД.

Автор: Силвия Щьобер ARD

Прочети цялата публикация