Тръмп посочи бивш финансов мениджър на Сорос за министър на финансите ВИДЕО
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обяви, че ще номинира бившия финансов мениджър на Джордж Сорос, Скот Бесънт, противник на бюджетните дефицити, за свой министър на финансите, съобщи БТА.
Шейсет и две годишният Бесънт е основател на хедж фонда "Кий Скуеър Кепитъл Мениджмънт" (Key Square Capital Management), след като до 1991 г. работи с прекъсвания за Soros Fund Management. Ако бъде утвърден от Сената, той ще бъде първият открито хомосексуален министър на финансите на САЩ, отбелязва Асошиейтед прес.
През август той каза пред Блумбърг, че е решил да се включи в кампанията на Тръмп отчасти за да се бори срещу растящите американски държавни дългове. Вижданията му включват орязване на правителствени програми и други публични разходи.
"Изборният цикъл е последната възможност за нас в САЩ да се измъкнем от планината от дългове, която заплашва да ни превърне в нещо като социалистическа демокрация от европейски тип", каза той тогава.
Американски сенатор и привърженик на Доналд Тръмп каза, че новоизбраният президент на САЩ би се изсмял, ако разбере на какво равнище са актуалните планове на Канада за отбранителни разходи, и призова Отава да направи повече в тази посока, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Сенаторът републиканец от Айдахо Джим Риш, който е най-високопоставеният представител на партията си в Комисията по външните работи на американския Сенат, каза това при откриването на ежегодния Форум за международна сигурност в Халифакс, Канада, в който участват официални представители от областта на сигурността и отбраната от западните демокрации.
По данни на НАТО, за миналата година Канада е отделила 1,33% от брутния си вътрешен продукт за отбрана, което е под набелязаната от страните от алианса цел от 2% по показателя.
Премиерът Джъстин Трюдо каза, че Отава ще достигне заложения по линия на Пакта праг до 2032 г.
"При цялото ми уважение. С Канада сме добри приятели, те казват "Работим по въпроса". А ние казваме "Добре, какво означава това? А те отговарят "Общо взето, се стремим към 2032 г.", каза Риш в рамките на дискусия по време на форума. "Ако Тръмп беше в тази зала, сигурно щеше да избухне в смях, като чуе 2032 г. Необходимо е подобрение в тази посока. Наистина, има доста какво да се желае."
Канадският министър на отбраната Джим Блеър каза, че правителството му съзнава, че трябва да увеличи отбранителните разходи, но добави, че Канада трябва първо да направи така, че тези инвестиции наистина "да се отплатят" във времето.
"Когато нашите съюзници казват, че искат да изпълним задължението си, те чукат на отворена врата. Винаги им отговарям, че отговорът е "Да" и че ще спазим ангажимента си", каза Блеър. "Ние ще направим тези вложения."
Канада възнамерява да закупи разузнавателни самолети, хеликоптери и да попълни запасите си от боеприпаси. Предвижда се и бъдещо придобиване на подводници.
Наскоро Трюдо възстанови специален комитет към кабинета по въпросите на американско-канадските отношения, който да работи по темите, които пораждат безпокойство в правителството му във връзка с предстоящия втори мандат на Тръмп.
Бившият посланик на САЩ в Отава Кели Крафт каза в последните дни от американската президентска надпревара, че за Канада би било разумно, ако съкрати сроковете за изпълнение на натовския критерий за отбранителните разходи, в случай че републиканецът спечели изборите.
Пенсионираният ген.-лейт. Андрю Лесли - бивш депутат от партията на Трюдо - каза пред парламентарната комисия по отбраната два дни след вота в САЩ, че не вижда "никакви спешни действия" от страна na кабинета за изпълнение на задълженията.
След като Русия анексира украинския полуостров Крим през 2014 г., съюзниците от НАТО се договориха да спрат орязването на бюджетите си за отбрана и да преминат към повишаване на разходите по това перо, като те достигнат до равнище от 2% от БВП в рамките на десетилетие. По онова време Канада заделяше едва 1%.
Миналата година, когато стана ясно, че войната на Русия с Украйна ще се проточи, те решиха прагът от 2% да стане само минимумът за отбранителни разходи.
Бившият генерален секретар на НАТО Йенс Столтенберг обяви, че очаква тази година около две трети от страните в 32-членния алианс да покрият двупроцентното изискване, при едва три държави, отговарящи на този критерий преди десетилетие, отбелязва Асошиейтед прес.
Прочети цялата публикация