Fakti.bg | 23.11.2024 16:57:24 | 40

Говори Москва: Санкциите не се отразяват на руската икономика

Прекратяването на доставките на руски газ в Европа доведе до това, че хората там мръзнат, а производства и предприятия затварят. Това заяви заместник-председателя на руския Съвет по сигурността Дмитрий Медведев в интервю за телевизионния канал Al Arabiya.

Части от интервюто му разпространи и държавната агенция ТАСС.

Заявката на Дмитрий Медведев, че Европа е на студено и европейците мръзнат е в контекста на разговор за санкциите, наложени от западните страни на Русия. Според тезата на Медведев самите санкции не се отразяват на руската икономика, но затова пък влияят пагубно на самите европейски страни и пряко на нейните граждани, които бедстват.

Медведев спомена и предстоящото завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом, който имал намерение допълнително да ограничи доставките на руски газ в Европа, за да продава американски енергийни продукти.

Припомняме, че през март 2022 г., руският президент Владимир Путин обяви, че е подписал указ за правилата за търговия с газ с т. нар. "неприятелски държави", който изисква всички западни страни, неприятелски настроени към Русия,да открият сметки в рубли в руски банки, за да плащат за получения от тях газ.

От текста на документа следва, че това ще засегне само доставките на "Газпром" по тръбопроводи. Газпромбанк е определена като упълномощена банка, в която чуждестранните купувачи да откриват специални сметки в рубли за плащане на доставките на газ.

Министерството на финансите на САЩ обяви в четвъртък, че налага санкции срещу "Газпромбанк". Някои американски ограничения засягаха банката и преди, но новите санкции я откъснаха напълно от доларовата система и системата SWIFT.

Освен това Министерството на финансите на САЩ отправи предупреждение към банковия сектор по света, че свързването с руската система за предаване на финансови съобщения (SPFS), с която Москва се опитва да замени SWIFT, също ще създаде рискове от американски санкции за банките.

От 1 януари 2025 г. Украйна планира да прекрати транзита на руски природен газ към Европа, след изтичането на настоящия договор с "Газпром" на 31 декември 2024 г.

Украинските власти многократно са заявявали, че нямат намерение да подновяват това споразумение, като част от усилията си да намалят приходите на Русия от енергийни ресурси, които финансират военните действия.

Това решение ще засегне държави в Централна Европа, които все още разчитат на руски газ, преминаващ през Украйна, като Словакия, Унгария и Австрия.

Тези страни работят върху намирането на алтернативни източници на енергия и маршрути за доставка, за да осигурят енергийната си сигурност след спирането на транзита.

Европейската комисия също не възнамерява да преговаря с Русия за продължаване на транзита на руски газ през Украйна и предприема мерки за по-нататъшно намаляване на зависимостта от руски енергийни ресурси.

Въпреки това, Русия е изразила готовност да продължи доставките на газ за Европа през Украйна след 2024 г., ако Украйна е съгласна да поднови транзитното споразумение.

В петък Wall Street Journal съобщи, че Бизнесменът от Флорида и спонсор на кампанията на Тръмп Стивън Линч иска от правителството на САЩ да му позволи да участва в търга за продажбата на "Северен поток 2", когато газопроводът бъде обявен на търг като част от процедурата по несъстоятелност в Швейцария.

"Това е уникална възможност за американски и европейски контрол върху енергийните доставки за Европа до края на ерата на изкопаемите горива", обясни Линч смисъла на бъдещата сделка. Също така според него покупката на газопровода ще даде на американците лостове за влияние при всякакви преговори за прекратяване на войната в Украйна.

"Северен поток 2", оценен на 11 милиарда долара, ще бъде възможно да се купи "за жълти стотинки", очаква бизнесменът.

Прочети цялата публикация