Fakti.bg | 28.11.2024 15:51:34 | 33

Двама българи признаха участие в руска шпионска мрежа във Великобритания

Орлин Русев и Бисер Джамбазов са признали, че са били част от шпионска мрежа, действаща в полза на Русия, съобщи лондонският съд в четвъртък, предава News.bg. и Ройтерс.

Техните признания бяха разкрити в началото на съдебния процес срещу група българи, обвинени в същата мрежа.

Обвинения и ключови фигури

Катрин Иванова (33 г.), Ваня Габерова (30 г.) и Тихомир Иванчев (39 г.) са обвинени в заговор за шпионаж заедно с други лица, сред които руският агент с псевдоним Ричард Тиц. Иванова е изправена и пред допълнителни обвинения за притежание на фалшиви документи за самоличност. Тримата отричат всички обвинения.

Според прокурора Алисън Морган, обвиняемите са шпионирали в полза на Русия в периода 2020–2023 г. "Тези обвиняеми, заедно с други лица, са осъществявали операции, които директно или индиректно са били в полза на Русия," заяви Морган в съда.

Обвинението твърди, че групата е извършвала наблюдение, използвала фалшиви идентичности и внедрявала усъвършенствани технологии. Те също така са изготвяли подробни доклади в замяна на значителни финансови възнаграждения.

Разследването и арестите

Случаят придоби публичност през август 2022 г., когато бе съобщено за задържането на трима българи във Великобритания по подозрение за шпионаж. Тогава стана ясно, че те са били арестувани още през февруари 2022 г. като част от по-широко разследване.

Орлин Русев, считан за водеща фигура в групата, притежава дългогодишен опит в бизнеса с технологии. Съдът разкри, че Русев и Джамбазов са признали вината си за участие в шпионската дейност, но засега няма официална информация за евентуални договорки с обвинението.

Следващи стъпки

Процесът срещу останалите обвиняеми, включително Иванова, Габерова и Иванчев, продължава, като делото се очаква да хвърли повече светлина върху обхвата и методите на мрежата. Западни разузнавателни служби продължават да разследват дейността на групата и потенциалната ѝ връзка с руското разузнаване.

Случаят подчертава активността на руски шпионски мрежи в Европа и ангажираността на Великобритания да разследва и преследва подобни дейности. Шпионската афера с участието на български граждани повдига и въпроси за ролята на странични агенти в международния шпионаж.

Прочети цялата публикация