Джо Байдън и съпругата му посетиха мястото на атентата в Ню Орлиънс
Американският президент Джо Байдън и съпругата му Джил посетиха снощи мястото в град Ню Орлиънс, щата Луизиана, на което атентат с автомобил сутринта на 1 януари причини смъртта на 14 души, а десетки бяха ранени, предаде Ройтер, цитирана от БТА.
След като отдаде почит на жертвите на ул. "Бърбън", президентската двойка се срещна с роднини на жертвите, както и с оцелели от нападението и с пострадали служители на местната полиция по време на възпоменателната служба в катедралата "Свети Луи" в Ню Орлиънс.
Заподозреният в нападението Шамсуддин Джабар, който се вряза с пикап в множество празнуващи на споменатата улица във Френския квартал, бе убит в престрелка с полицията.
Държавният глава и първата дама почетоха паметта на жертвите, като Джил Байдън положи букет цветя на мястото на възпоменанието. Докато стоеше в знак на почит, Джо Байдън се прекръсти, отбелязва Ройтерс, а след това пое със съпругата си към катедралата за възпоменателната служба.
ФБР обяви, че 42-годишният бивш военнослужещ от американската армия Джабар, който е родом от щата Тексас, е бил вдъхновен от джихадистката групировка "Ислямска държава". Байдън, който сдава властта в Белия дом на 20 януари на приемника си Доналд Тръмп, потвърди това заключение в изказване в неделя, посочва Ройтерс.
"Прекарах буквално 17-18 часа с разузнавателната общност от момента на трагедията, като установявахме точно какво се е случило. Извън всякакво основателно съмнение стигнахме до заключението, че актът в Ню Орлиънс е извършен самостоятелно от един човек", заяви президентът.
В словото си по време на службата снощи в "Свети Луи" Байдън каза, че засегнатите от новогодишното нападение "не са сами".
"Знам, че е тежко да се преживее нещо подобно, шокът и болката все още са пресни... Не е същото. Но ние знаем какво е да загубим част от душата си", заяви американският президент пред опечалените.
Подобно на редица президенти преди него по време на мандата си той редовно пътуваше из страната, за да утешава хора след природни бедствия или актове на насилие, посочва Ройтерс.
"Ако има нещо, в което сме убедени, то е, че Ню Орлиънс означава сила и устойчивост", добави президентът на САЩ.
Прочети цялата публикация



Кралица Елизабет II забавлявала близките си с имитация на Мелания Тръмп
Лавров: въпреки положителната реторика между САЩ и Русия реален напредък липсва
Доналд Тръмп: Барак Обама е глупав неудачник! Той даде стотици милиарди долари на Техеран
Тръмп: Иран ни се подиграваше 47 години, а с Обама удари джакпота. Вече няма да ни се смеят, САЩ отново са велики
Притеснения и слухове в НАТО! Доналд Тръмп готви нови съкращения
Доналд Тръмп работи с изкуствен интелект: Иранският военноморски флот е унищожен
Военният план на Тръмп за Германия: "Огромна грешка"
Тръмп спира и разполагането на ракети "Томахоук" в Германия?
Тръмп отменя разполагането на американски ракети "Томахоук" в Германия
Financial Times: САЩ планират да се откажат от разполагане на ракети „Tomahawk“ в Германия
Дара зарадва България и е на финал на "Евровизия"!
Скандали с Флорентино Перес и мощни освирквания за Мбапе при победа на Реал Мадрид
Емилиян Гебрев обяви, че прокуратурата продължава да бездейства по случая с отравянето му
България е на финала на „Евровизия“: DARA продължава с „Bangaranga“
Браво, ДАРА! България първа премина към финала на „Евровизия“!
Дара се класира за големия финал на "Евровизия"
България отива на финала на „Евровизия 2026“