Кризата в Керченския проток: Русия мобилизира екип за овладяване на мазутния разлив
В Керченския проток, който разделя окупирания Крим от руския Краснодарски край, продължава борбата с мащабен разлив на мазут, настъпил преди месец по време на буря. В отговор на нарастващата екологична криза, в района беше изпратена извънредна работна група, ръководена от руския министър на извънредните ситуации Александър Куренков, предава БТА.
Групата беше сформирана след призив от президента Владимир Путин за засилване на действията по овладяването на замърсяването.
Разливът, причинен от авария на два танкера, беше наречен от Путин „едно от най-сериозните екологични предизвикателства в последните години“. Усилията по овладяването му продължават с надеждата да бъдат минимизирани щетите върху околната среда.
Според Министерството на извънредните ситуации вече са събрани над 155 000 тона замърсен пясък и почва. Въпреки усилията замърсяването продължава да се разширява, достигайки различни региони около протока.
Последствия за околната среда и разпространение на мазута
Токсичният разлив вече е достигнал бреговете на Бердянската коса, която се намира на около 145 км северно от Керченския проток, като по данни на назначения от Москва губернатор на окупираната част от Запорожка област, Евгений Балицки, замърсената зона там е дълга 14,5 км.
Миналия уикенд в окупирания Крим беше обявено регионално извънредно положение, след като мазутът достигна бреговете на Севастопол, най-големия град на полуострова, разположен на около 250 км от източника на замърсяването.
Перспективи за овладяване на кризата
Месец след екологичното бедствие, все още се водят активни операции за овладяване на разлива, но ефектите от замърсяването се разпростират върху обширни територии. Според наблюдатели, сложността на кризата подчертава необходимостта от по-добра координация и международно сътрудничество при справяне с подобни бедствия.
Прочети цялата публикация