Fakti.bg | 14.01.2025 07:56:22 | 18

Дезертьори в Украйна: "По-добре в затвора, но да съм жив"

През 2024 г. в Украйна са заведени 66,200 нови наказателни дела за неразрешено напускане на поделение или на мястото на военна служба (самоволно напускане, член 407 от Наказателния кодекс на Украйна) – това показа статистиката, публикувана тези дни от прокуратурата на Украйна. По по-строгия член за дезертьорството (чл. 408 от Наказателния кодекс) са образувани 23,200 нови разследвания.

Най-масовото престъпление

Броят на наказателните дела по двата члена се е увеличил 3,7 пъти през миналата година, което превръща бягствата от армията в най-масовото престъпление - те съставляват 22% от всички престъпления, регистрирани в Украйна.

Това пък означава, че наказателните дела за бягство от армията изпреварват най-често срещаните кражби (55,600), измами (близо 65 000) и броя на умишлените убийства (52,200 ), дължащи се на войната.

До лятото на 2024 г. дезертьорството и самоволното напускане на военната част или мястото на службата в украинската армия придобиха застрашителни размери. Държавното бюро за разследване не беше в състояние да разследва десетки хиляди криминални случаи, а правната служба на армията не беше в състояние да открие и задържи бегълците.

Амнистия вместо наказание

Тогава военните поискаха от депутатите да се откажат от политиката на строго преследване на дезертьорите, въведена в началото на 2023 г. по искане на тогавашния главнокомандващ Валери Залужни. В същото време на командирите беше наредено да бъдат по-чувствителни към проблемите на подчинените си, да предотвратяват нови бягства и да улесняват завръщането на тези, които вече са напуснали частите си. Закон, приет в началото на септември, обещаваше на бегълците опрощение и закриване на наказателните дела, ако се върнат доброволно.

В четвъртък, 9 януари, Върховната рада на Украйна удължи с още осем седмици - до 1 март 2025 г. - крайния срок за облекчен режим на връщане в редиците на украинските въоръжени сили. Въпросният облекчен режим за военнослужещи, които са дезертирали или напуснали военните части за първи път, беше приет в края на ноември и трябваше да важи до края на 2024 година. Той предвиждаше бегълците да бъдат възстановени на служба, без да се изчаква официалното приключване на наказателните разследвания срещу тях, като всички парични плащания и обезщетения им се възстановяват в рамките на 72 часа, след като те са установили контакт с командира.

Не е ясно каква част от дезертиралите или самоотлъчили се от военна служа са се възползвали от амнистията - нито Генералният щаб на армията, нито правната служба на армията дават такава информация, като се позовават на секретността на данните. Острата нужда от нови попълнения принуждава военните командири да създават наистина комфортни условия за завръщане на дезертьорите. Според офицери от бойните бригади, с които ДВ разговаря, завърналите се бегълци не се изпращат направо на фронтовата линия, а се зачисляват в резервните батальони, където често им се предлага преквалификация в друга военна специалност или дори лечение, платено от държавата.

Амнистията има положителен ефект

„Когато се прибират по бойните части, момчетата всъщност имат възможност да избират къде и при кой командир да служат“, обяснява пред ДВ Сергей Цехотски, говорител на 59-а механизирана бригада. На една друга група „дезертьори“ обръща внимание Николай Варенцов, заместник-командир на 68-а гвардейска бригада: „Има голяма група бойци, които просто са закъснели от отпуск, от лечение в болница и формално са нарушили закона. Такива момчета обикновено се страхуваха, че ще попаднат в затвора и изобщо не се връщаха. Сега новите правила имат много положителен ефект върху тях“, уверява той.

В същото време Варенцов признава, че все повече хора бягат от фронтовата линия, „защото са видели ада“. Един от тях му казал следното: „По-добре да ми носят храна в затвора, но да съм жив“.

Автор: Игор Бурдиха

Прочети цялата публикация