ISW: Киев съобщава за успешни удари по ключови оръжейни обекти в Русия
Украинските сили извършиха удари в нощта на 15 срещу 16 януари срещу петролна рафинерия във Воронежка област и барутен завод в Тамбовска област. Генералният щаб на Украйна уточни на 16 януари, че специалните оперативни сили са използвали най-малко три дрона, предизвиквайки пожар в рафинерията, която съхранява гориво за руски военни нужди, цитирано от News.bg.
Според губернатора на Воронежка област Александър Гусев украински дронове са били насочени към три района, като повечето са ударили нефтеното депо в Лиски. Геолокирани и други кадри, публикувани от руски източници, потвърждават информацията за пожарите. В същото време украински представители съобщиха, че и барутният завод в Кузмино-Гат, Тамбовска област, също е бил поразен.
Отделно, украинският президент Володимир Зеленски заяви, че севернокорейските военни, разположени в Курска област, продължават да претърпяват значителни загуби. До средата на април 2025 г. целият контингент от около 12 000 души може да бъде елиминиран, ако интензитетът на битките се запази. От декември 2024 г. севернокорейците губят около 90 души дневно. Южнокорейското разузнаване също потвърди високи загуби сред тези сили.
На международно ниво, украинският президент Зеленски и британският премиер Кийр Стармър подписаха на 16 януари "Споразумение за стогодишно партньорство". То подчертава ангажимента на Великобритания към възможното бъдещо членство на Украйна в НАТО и засилване на сътрудничеството в областите на отбраната, сигурността и икономиката. Лондон обяви намерението си за годишна военна помощ за Украйна, включително заем, финансиран със замразени руски активи, както и предоставяне на ново оръжие и системи за противовъздушна отбрана.
Междувременно Русия и приднестровските власти обсъждат закупуване на газ за Приднестровието от европейския пазар чрез посредници. Според руски източници, Москва планира да изразходва 164 милиона долара за тези доставки до април 2025 г. Президентът на Приднестровието Вадим Красноселски обяви, че Русия ще предостави газ като "хуманитарна помощ", но методът за доставка все още не е уточнен.
Украйна и Молдова отбелязаха, че Русия използва газовата криза като инструмент за политически натиск преди изборите в Молдова през лятото на 2025 г. Това поставя региона в сложна геополитическа ситуация, докато бойните действия и международните преговори продължават.
Прочети цялата публикация