Макрон в Бейрут: Усилия за укрепване на Ливанската държавност и регионална сигурност
Френският президент Еманюел Макрон пристигна тази сутрин в Бейрут, за да изрази подкрепата си за новоизбраните ръководители на Ливан и усилията им за съставяне на правителство, което да даде ново начало на страната, предаде Франс прес, цитирано от БТА.
Посещението на Макрон съвпада с това на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, което предполага и среща между двамата лидери.
Франция участва активно в наблюдението на примирието, постигнато на 27 ноември, което сложи край на военните действия между Израел и "Хизбула". Според споразумението, до 26 януари трябва да бъдат изпълнени всички договорености за пълно спиране на огъня.
След двугодишен политически вакуум, на 9 януари Жозеф Аун беше избран за президент, а той номинира Науаф Салам за министър-председател. Двамата поеха тежката задача за възстановяване на страната след разрушителната война с Израел и на фона на тежка икономическа криза.
Според Елисейския дворец посещението на Макрон има за цел да демонстрира пълната подкрепа на Франция за новия президент и премиер. „Изборът на тези лидери ще допринесе за укрепването на суверенитета, единството и благоденствието на Ливан,“ заявиха от Париж.
„Ливан вече има легитимен президент с доверие от целия регион,“ заяви Макрон в интервю за ливанското издание L'Orient-Le Jour. Анализатори свързват избора на Аун и Салам с отслабването на "Хизбула" след войната с Израел, което е позволило преодоляването на политическите разделения в страната.
Франция поддържа специални отношения с Ливан, наследени от управлението му като подмандатна територия след Първата световна война. От обявяването на ливанската независимост през 1943 г. двете страни запазват близки връзки.
Френският президент ще проведе разговори с влиятелния председател на ливанския парламент Набих Бери, известен съюзник на "Хизбула", както и с началника на мироопазващите сили на ООН ЮНИФИЛ Аролдо Ласаро. Той ще обсъди напредъка по споразумението за примирие и разполагането на ливанската армия в Южния Ливан.
Според споразумението, „Хизбула“ трябва да изтегли силите си северно от река Литани и да премахне военната си инфраструктура в южните части на страната. В същото време израелските войски се изтеглят от оспорваните територии, а армията на Ливан, подкрепяна от силите на ЮНИФИЛ, започва контрол над тези зони.
След среща в Париж Франция обяви „символни жестове“ за ангажиране на международната общност в подкрепа на Ливан. Изборът на Науаф Салам за премиер – уважаван съдия в Международния съд на ООН – е резултат от дипломатическите усилия на Франция, която защити кандидатурата му въпреки съпротивата на "Хизбула", отбелязва Франс прес.
Прочети цялата публикация