Fakti.bg | 06.02.2025 14:15:59 | 19

Кога сме най-щастливи?

Щастието е универсална цел, която всички преследваме. Научни изследвания обаче разкриват, че нашето усещане за благополучие не е константно – то варира през деня, годините и сезоните. Разбирането на тези промени може да повлияе на нашите решения, успех и житейски събития.

Кои са най-щастливите часове от деня?

Според проучване на Университетския колеж в Лондон, публикувано в списание BMJ Mental Health, усещането за благополучие се променя в различните часове на деня.

Най-високите нива на щастие се наблюдават сутрин, докато следобед и вечер те намаляват. Това вероятно се дължи на биологичните ритми и ежедневните навици.

Учените също така установили, че най-често хората изпитват тъга, депресия и тревожност в интервала между 23:00 и 01:00 часа. Причините включват умората след дългия ден, намалените социални взаимодействия и действието на хормоните кортизол и мелатонин.

Обратно на това, най-щастливите часове от деня са сутринта – веднага след събуждане, когато светът изглежда по-светъл и оптимистичен.

Влиянието на дните от седмицата

Изследванията показват, че щастието варира и според деня от седмицата. Най-щастливият ден е вторник, когато хората усещат най-голямо удовлетворение от ритъма на живота. Понеделник и петък също се отличават с високи нива на позитивни емоции. За разлика от тях, неделя е денят с най-ниски нива на щастие.

Сезоните също имат значение

Щастието е по-високо през пролетта, лятото и есента, когато хората изпитват по-ниски нива на депресия, тревожност и самота, сочат учените. Зимата, напротив, често е свързана с намалено усещане за удовлетворение.

Коя е най-щастливата възраст в живота на човек?

Научните изследвания не определят конкретна възраст като „върховен момент на щастие“, но ето някои ключови възрастови периоди:

23 години – според изследване на Лондонското училище по икономика, това е възрастта, когато младите хора са най-оптимистично настроени и уверени в бъдещето си.

35-40 години – проучване на Харвардския университет показва, че в този период хората стабилизират живота си, достигат кариерни върхове и изграждат силни социални връзки.

60-70 години – според Американската психологическа асоциация, по-възрастните хора изпитват по-голямо удовлетворение от живота, като се тревожат по-малко за кариера и материални проблеми и разполагат с повече време за себе си и семейството си.

82 години – според Световната здравна организация това е върховата точка на щастието. Неврологични изследвания обясняват този феномен с осъзнаването, че тежките периоди в живота са преминали и човек е натрупал богат житейски опит.

Коя е най-трудната възраст в живота на човек?

Тийнейджърска възраст (13-18 години) – според психолозите това е период на емоционални сътресения, причинени от хормонални промени, социален натиск и откриване на собствената идентичност.

45-48 години – изследвания на Принстънския университет показват, че това е периодът на така наречената „крива на щастието“. В тази възраст хората често изпитват най-голям стрес заради кариерни проблеми, финансови затруднения и криза на средната възраст.

Прочети цялата публикация