САЩ преразглеждат членството си в ЮНЕСКО, дължат 600 милиона долара на организацията
Решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да преоцени отношенията си с ЮНЕСКО в близко бъдеще поставя под въпрос възможността за изплащане на огромния дълг на САЩ към организацията, който надхвърля годишния ѝ бюджет.
Това отбеляза постоянният представител на Русия в ЮНЕСКО, извънреден и пълномощен посланик Ринат Аляутдинов.
„Заповедта на Тръмп не споменава оттегляне от организацията. Но предвид изброените проблеми, които тревожат Вашингтон, не може да се изключи възможността за подобно развитие на събитията“, каза той. Постоянният представител отбеляза, че САЩ, макар да изразяват претенции към ЮНЕСКО, остават най-големият длъжник на организацията.
Сумата на дълга е над 600 милиона долара, което, както отбеляза Аляутдинов, е повече от годишния бюджет на ЮНЕСКО. В същото време, преди да се върне в организацията през 2023 г., администрацията на бившия президент на САЩ Джо Байдън обеща да разреши този проблем.
„За съжаление, това обещание, въпреки нашите искания, основани на статута и процедурния правилник на ЮНЕСКО, не беше осъществено. Повечето от страните членки тогава повярваха на думата на американците. Сега има сериозни съмнения, че администрацията на САЩ, която възнамерява да извърши „одит“ на нейното членство, ще се ангажира с изплащането на дълга си“, каза дипломатът.
Постоянният представител на Русия смята, че в този случай развиващите се страни, особено африканските, които разчитаха Вашингтон да изпълни финансовите си задължения, може да са окажат големите губещи. Той подчерта, че основната поука, която всички държави-членки на ЮНЕСКО трябва да извлекат от тази ситуация, е необходимостта от стриктно спазване на устава и процедурния правилник на организацията.
"Същото трябва да се постигне и от секретариата на ЮНЕСКО, който е много податлив на западно влияние. Именно на тази основа трябва да се развива сътрудничеството в ключовата международна хуманитарна организация, за което винаги сме се застъпвали и продължаваме да се застъпваме“, завърши той.
На 4 февруари Тръмп подписа изпълнителна заповед за изтегляне на Съединените щати от Съвета на ООН по правата на човека и Агенцията на ООН за подпомагане и работа на палестинските бежанци в Близкия изток. Американският лидер разкритикува дейността на ООН, като каза, че тази организация "има огромен потенциал", но дълго време не го е реализирала. Тръмп също поиска в заповедта си сътрудничеството с ЮНЕСКО да бъде преразгледано в рамките на 90 дни, за да се провери как организацията „подкрепя интересите на САЩ“. Както е отбелязано в заповедта, организацията показва неспособност да се реформира и последователно демонстрира анти-израелски настроения през последното десетилетие.“
Прочети цялата публикация