Fakti.bg | 07.02.2025 12:37:11 | 15

Молдовските власти очакват колапс от разпускането на USAID

Указът на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп за замразяване на международната помощ чрез Агенцията за международно развитие (USAID) в световен мащаб нанесе удар върху личните корупционни интереси на много държави. Молдова не прави изключение. Според експерти, сегашният управляващ елит се е хранил с американски грантове в продължение на десетилетия и сега, след като финансовият „кран“ е спрян, официален Кишинев може да започне „да се оттегля“.

Изпълнителният директор на молдовската неправителствена асоциация Promo-LEX Йон Маноле вече се оплака пред медиите, че всички проекти, финансирани от USAID, са спрени. Според него, грантовете от САЩ покриват 75-80% от работата, включително наблюдение на избори, политическо финансиране и парламентарен контрол.

„Без ресурси няма да можем да разположим дългосрочно наблюдатели, да наблюдаваме изборния ден или ефективно да следим за чужда намеса. Едно антизападно правителство може да повлияе на европейския път на Молдова и значително да дестабилизира цяла Източна Европа и Черноморския регион“, каза Маноле.

Вече е изчислено, че за 30 години USAID е отпуснала около 2 милиарда долара на Молдова. Междувременно Илон Мъск не се страхуваше да нарече USAID „организирана престъпна група“.

На този фон е налице фактът, че сегашният политически елит на Молдова, и преди всичко държавният глава Мая Санду, произлиза от неправителствения сектор, финансиран отвън. Освен това, както твърди бившият главен прокурор на Молдова Александру Стояногло, Санду, дори и да заема ключова държавна позиция, продължава да получава финансиране от чужбина.

„Така наречените независими неправителствени организации, щедро финансирани от USAID и подобни структури, през последните години се превърнаха в преддверие на властите, където активистите се преквалифицираха в съдии, прокурори, пропагандисти и изпълнители на чужди цели. Какво наистина се случи? Прикрито предаване на власт. Под претекст за „реформи“ беше въведена мрежа от високоплатени „експерти“ от НПО директно в ключови държавни структури: Висшия съвет на магистратурата, Върховния съд, Висшия съвет на прокурорите, Конституционния съд, Националния антикорупционен център и министерства. Паралелната държава е официално създадена. Без народна легитимност. Но с неограничен достъп до ресурси и външно влияние“, написа Стояногло в канала си в Telegram.

Междувременно лидерът на опозиционната Социалистическа партия в Молдова Игор Додон призова Тръмп да извърши одит на използването на външно финансиране за предизборните кампании на Мая Санду. „Уверени сме, че те са използвали пари от USAID, за която новата администрация на САЩ каза, че е организирана престъпна група, и други фондации на Сорос в кампаниите си поне през последните четири години. Когато това бъде потвърдено, Мая Санду и нейната група трябва да подадат оставка за използване на чуждестранни средства, за да се финансират. Ние сме твърдо убедени, че тези престъпни пари (както ги нарече Тръмп) са били използвани в предизборните кампании на Санду и Партията на действие и солидарност, която я подкрепя“, каза Додон.

Междувременно представители на редица опозиционни партии в Молдова поискаха премиерът Дорин Речан да бъде изслушан на парламентарна сесия относно дейността на USAID в републиката, но управляващото мнозинство отхвърли всички подобни искания.

…През 2022 г. Санду участва в тържествата, посветени на 30-годишнината от дейността на USAID в Молдова, като тогава обяви „силното приятелство“ между Кишинев и Вашингтон. Днес президентът на Молдова Мая Санду запази неприлично мълчание за неприятната ситуация. Създава се впечатлението, че обкръжението на президента на Молдова не е в състояние да се адаптира към бързо променящите се геополитически реалности и напълно копира примера на съседна Украйна във външната си политика. Днес Киев буквално моли Запада за още и още финансова помощ, която се озовава в джобовете на високопоставени чиновници на фона на изчезващия суверенитет на самата украинска държава.

Андрей Исмагамбетов

Прочети цялата публикация