Еквадор избира президент и парламент
В Еквадор днес ще се проведат парламентарни и президентски избори. Освен държавен глава, гражданите на страната ще трябва да изберат и 151 депутати в Народното събрание.
Изминаха по-малко от две години от последните президентски избори в Еквадор. Тогава бяха проведени предсрочни избори, назначени от тогавашния държавен глава Гилермо Ласо с цел разпускане на парламента.
Победителят в тези избори, 37-годишният Даниел Нобоа, син на един от най-богатите бизнесмени в страната, отново издигна своята кандидатура. Освен него за най-високия държавен пост се борят още 16 политици. Основният съперник на Нобоа е бившият член на Националното събрание Луиза Гонсалес, която заемаше различни позиции в правителството на бившия президент Рафаел Кореа (който беше държавен глава от 2007 до 2017 г.). Според анкета, публикувана от Ipsos, 45,5% са готови да гласуват за Нобоа, докато 31,3% са готови да гласуват за Гонсалес.
Както през 2023 г., когато Нобоа беше избран, престъпността остава един от основните проблеми в Еквадор. През януари 2024 г. държавният глава подписа указ, с който призна наличието на вътрешен въоръжен конфликт в страната и разпореди неутрализирането на 22 престъпни групи. По официални данни броят на убийствата на 100 хиляди жители е намалял от 46,18 на 38,76 през годината (през 2020 г. този показател е бил 7,8). Други неотложни проблеми, които еквадорците посочват, включват безработицата, бедността и енергийната криза, която причинява спирания на тока в страната от месеци.
Преди изборите Нобоа беше критикуван за възможни нарушения на избирателните закони. Той не подаде оставка, за да участва в предизборна кампания, въпреки че еквадорското законодателство не позволява съчетаването на публична служба и кампания. Вместо това Нобоа предаде правомощията на държавен глава на вицепрезидента Синтия Хелибърт за три дни, за да участва в събития на кампанията.
През януари 2024 г. Нобоа обяви, че Еквадор ще прехвърли руско и украинско оборудване на Съединените щати в замяна на ново оборудване на обща стойност 200 милиона долара, но след като Москва изрази недоволството си и Вашингтон потвърди, че ще изпрати оборудване в Украйна, еквадорските власти се отказаха от плановете си.
47-годишната Луиза Гонсалес, която се кандидатира за левия алианс на Гражданската революция, обвинява Нобоа, че управлява страната по авторитарен начин и е поддръжник на възобновяването на политическия курс на Кореа. За да ограничи нарастването на престъпността, Гонзалес предлага политики, насочени към изкореняване на причините за нарастването на престъпността (бедност и неравенство) и възстановяване на работата на Министерството на правосъдието.
Тя обещава да се съсредоточи върху развитието на възобновяемите енергийни източници, възстановяването на държавния контрол върху водноелектрическите централи и диверсификацията на икономиката. В момента почти 30% от износа на страната идва от петрол.
Според социологическите проучвания нито един от останалите 14 кандидати не може да разчита на повече от 6% от гласовете.
За да спечели, кандидатът за най-високия държавен пост трябва да получи абсолютно мнозинство от гласовете или поне 40%, но при условие, че го делят поне 10% от гласовете от най-близкия му съперник. Ако никой от кандидатите за най-високия държавен пост не си осигури необходимата подкрепа на 9 февруари, то страната ще проведе втори тур на 13 април.
Гласуването в Еквадор е задължително за хора на възраст между 18 и 65 години. Около 13,5 милиона души имат право на глас.
Прочети цялата публикация