Мюнхенската конференция по сигурността: Светът навлиза в нов многополюсен ред
Предложените от президента на САЩ Доналд Тръмп "заграбвания на земя" карат света да възприема САЩ не като „котва на стабилността“, а като „риск, срещу който трябва да се предпазим“, предава БТА.
Това се посочва в доклада на Мюнхенската конференция по сигурността, публикуван традиционно преди форума, който ще се проведе в края на седмицата, съобщи "Гардиън".
Документът разглежда прехода от еднополюсен свят, ръководен от САЩ след Студената война, към многополюсен ред, в който различни държави и идеологии се конкурират за влияние.
След встъпването си в длъжност, Тръмп изрази интерес към придобиването на Гренландия и Панамския канал, както и към идеята Канада да стане 51-ият щат. Това, според доклада, е поредното доказателство, че Вашингтон вече не се стреми да бъде гарант на либералния международен ред. Не е ясно обаче кои държави биха могли да запълнят тази роля и да осигурят необходимите глобални обществени блага.
Авторите на доклада предупреждават, че отслабването на глобалното лидерство на САЩ има последици не само за въпросите на войната и мира, но и за осигуряването на свобода на корабоплаването и справянето с глобални заплахи.
Докладът прогнозира свят, в който множество държави се борят за влияние, а „бъдещият ред може да бъде значително по-хаотичен“. Възможно е либералният ред да не изчезне напълно, но неговият обхват ще бъде все по-ограничен до Запада.
Конференцията, която започва в петък, ще бъде първата среща между новата американска делегация, водена от вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, и европейските лидери. Ванс ще бъде придружаван от министъра на отбраната Питър Хегсет, държавния секретар Марко Рубио и специалния пратеник за Украйна Кийт Келог. Очаква се те да бъдат разпитвани за бъдещата роля на САЩ и условията за прекратяване на огъня между Украйна и Русия.
Европейските лидери ще настояват Вашингтон да окаже по-голям натиск върху Владимир Путин и ще искат яснота дали САЩ – самостоятелно или чрез НАТО – ще подкрепят евентуална европейска мисия за стабилизиране на Украйна след края на войната.
Докладът предупреждава, че Русия не просто цели да неутрализира Украйна, но и да създаде евразийски ред, ръководен от Москва. Той индиректно призовава Тръмп да осъзнае стратегическото значение на поражението на Путин, тъй като икономическият натиск и войната могат да отслабят способността на Русия да реализира своите имперски амбиции.
„Международната общност трябва да реши дали ще даде на Русия пространство да продължи тези действия или ще я притисне да се придържа към международния ред, основан на правила“, заключават авторите на доклада.
Прочети цялата публикация