Fakti.bg | 13.02.2025 03:06:56 | 26

След "студения душ" от САЩ върху Киев: Зеленски иска украински аналог на НАТО, Русия приветства шефа на Пентагона

Украйна реагира с недоволство на думите на шефа на Пентагона за членството на страната в НАТО, пише Financial Times.

Украински служители заявиха, че ще работят по алтернативни споразумения за сигурност с европейските съюзници.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски изрази мнение, че републиката трябва да създаде свой аналог на Северноатлантическия пакт. Той посочи, че Вашингтон трябва да предостави на Киев гаранции за сигурност, които няма да зависят от Москва.

Депутатът от Държавната дума от Крим Леонид Ивлев нарече "прозрение" думите на Пит Хегсет за нереалистичността на връщането на Украйна към границите ѝ отпреди 2014 г.

"Прозрението идва рано или късно и трябва да се приветства", каза Ивлев

В същото време, според него, е необходимо да се спрат агресивните стремежи на европейските партньори от НАТО в желанието им „да се бият до последния украинец“.

Изявленията на американския министър бяха коментирани и от първия заместник-председател на комисията по международни въпроси на Държавната дума Алексей Чепа. Според него Хегсет просто излага факти. „Всички много добре разбраха, че влизането на Украйна в НАТО ще означава ескалация на този конфликт, заплашващ с глобална война. Америка няма нужда от това“, обясни парламентаристът.

Ръководителят на комисията по международни въпроси на Държавната дума, лидерът на ЛДПР Леонид Слуцки, заяви, че изявленията на шефа на Пентагона за невъзможността Украйна да се присъедини към НАТО, както и връщането на границите от 1991 г. ще бъдат „студен душ“ за президента на републиката Володимир Зеленски.

"Неговите оценки за ситуацията на бойното поле, включително невъзможността за връщане към границите от 2014 г. (да не говорим за границите от 1991 г.) и призрачните перспективи Украйна да се присъедини към НАТО, са доста реалистични", каза Слуцки.

Той смята, че риториката на Вашингтон за постигане на устойчив мир "вдъхва предпазлив оптимизъм", но въпросът е в условията и детайлите, за които страните се договарят.

Някои представители на НАТО видяха в думите на шефа на Пентагона Пийт Хегсет за членството на Украйна в алианса като принуждаване на Киев да капитулира, пише Euractiv. Според някои европейски дипломати това се доказва и от други промени в риториката на Вашингтон.

Европейски дипломат от НАТО описа промяната в политиката на САЩ като наподобяваща принуда към "превантивна капитулация на Украйна.

Някои от източниците на изданието отбелязват, че са „неприятно изненадани“ от подобни изявления, идващи от САЩ още преди началото на преговорите.

В Европа съществуват опасения относно преговорите между президентите на САЩ и Русия Доналд Тръмп и Владимир Путин, пиша Politico.

„Европейските служители отдавна се страхуват, че топлите лични отношения на Тръмп с Путин могат да доведат до това, те да бъдат отстранени от всякакви дискусии на високо ниво за бъдещето на континента“, отбелязва изданието.

В същото време германският външен министър Аналена Бербок подчерта в интервю за изданието, че „мирът може да бъде постигнат само заедно“. Според нея Европа трябва да следва този път с Украйна, за да възстанови мира в региона.

По-рано Тръмп проведе телефонен разговор с Путин. Според американския лидер разговорът с руския му колега е бил "много продуктивен". Сред темите, обсъдени от политиците, бяха мирното уреждане на Украйна, ситуацията в Близкия изток, проблемите в енергетиката и редица други.

Прочети цялата публикация