Fakti.bg | 13.02.2025 09:10:51 | 20

Майстор в Изкуството на сделката? Анализатори се съмняват силно в подхода на Доналд Тръмп за Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обеща бърз край на войната в Украйна, но с предстоящите преговори авторът на "Изкуството на сделката" може вече да е усложнил задачата си, като е пожертвал влияние, пише "Ройтерс".

Тръмп, който встъпи в длъжност на 20 януари, обсъди поотделно войната с руския президент Владимир Путин и украинския президент Володимир Зеленски и нареди на американски служители да започнат преговори за прекратяване на почти тригодишната война.

Телефонните обаждания дойдоха малко след като министърът на отбраната Пийт Хегсет обясни на военните съюзници на Украйна в Брюксел, че връщането към границите на Украйна отпреди 2014 г. - преди Русия да анексира Крим - е нереалистично и че САЩ не виждат членството на Киев в НАТО като част от решение.

Той каза, че американските войски няма да бъдат част от никакво присъствие за сигурност в Украйна.

Майкъл Макфол, бивш посланик на САЩ в Русия при администрацията на президента Барак Обама от 2012 до 2014 г., постави под въпрос стратегията на администрацията на Тръмп спрямо Русия и Украйна преди предстоящите преговори.

"Защо администрацията на Тръмп прави подаръци на Путин - украинска земя и липса на членство в НАТО за Украйна - преди дори да започнат преговорите?" Макфол попита в сайта на социалните медии X.

"Преговарял съм с руснаците. Никога не им давате нищо безплатно."

Русия окупира около една пета от Украйна и поиска Киев да отстъпи територия и да стане неутрален при всяко мирно споразумение. Украйна настоява Русия да се оттегли от превзетите земи и иска членство в НАТО или еквивалентни гаранции за сигурност, за да попречи на Москва да атакува отново.

Путин многократно е заявявал, че Русия е отворена за преговори за прекратяване на конфликта, но въпреки това ще постигне целите си в Украйна за Москва да осигури "демилитаризация" и неутралитет на страната.

Докато представители на администрацията на Тръмп сигнализираха известно време, че няма да подкрепят всички цели на Украйна, забележките на Хегсет и Тръмп разтърсиха европейските съюзници.

"Без членство в НАТО, без ботуши на земята? Звучи като изоставяне на Украйна", бившият външен министър на Литва Габриелиус Ландсбергис публикува на X в отговор на коментарите на Хегсет, които идват преди Мюнхенската конференция по сигурността за политически и военни лидери по-късно тази седмица.

"Делегатите летят до Мюнхен не за да преговарят, а за да съобщят на Зеленски лошите новини".

На въпрос по-късно в сряда дали забележките на Хегсет са отнели влиянието на САЩ, Тръмп каза пред репортери: "Подкрепям Украйна".

Стивън Вертхайм, старши сътрудник в Фондация Карнеги, описа коментарите на Хегсет като "отстъпка пред реалността".

"Забележката на Хегсет не предполага никакво желание на САЩ да признаят окупираната украинска територия за законно руска", отбеляза той, добавяйки, че изключването на членството в НАТО "сигнализира на Русия, че реалистично уреждане може да бъде постижимо".

От началото на войната през февруари 2022 г., предшественикът на Тръмп, президентът Джо Байдън - заедно с европейските съюзници - твърдо настояваше Русия да се оттегли и поддържаше възможността за евентуално членство в НАТО. САЩ и Европа са дали на Украйна десетки милиарди долари военна помощ.

Русия също беше дипломатически изолирана в ООН, където три четвърти от 193-членното Общо събрание многократно гласуваха да осъдят нахлуването на Москва в Украйна и да поискат тя да изтегли войските си.

В сряда Кремъл съобщи, че Путин и Тръмп са се съгласили да се срещнат и Путин е поканил Тръмп да посети Москва. Подобно пътуване би било голям тласък за руския президент, който е изправен пред заповед за арест на Международния наказателен съд за действията си в Украйна.

Обажданията на Тръмп и забележките на Хегсет съвпаднаха с посещението в Киев на министъра на финансите на САЩ Скот Бесент, който заяви, че сделката за минералите между Киев и Вашингтон ще осигури на Украйна следвоенен "щит за сигурност". Зеленски каза, че е готов да сключи сделка за отваряне на минералните ресурси за американски инвестиции.

В сряда Тръмп сигнализира, че сделката за полезни изкопаеми ще осигури сигурност за финансирането от САЩ за Украйна, като каза: "Казах на Байдън, казах: "Трябва да поискате или заем, или някакъв вид обезпечение, като техния нефт и газ или нещо за парите".

Според Джон Хербст, посланик на САЩ в Украйна между 2003-2006 г. при администрацията на президента Джордж Буш, САЩ са предали някои лостове за влияние с Русия, но че посещението на Бесент в Киев е положителен сигнал.

"Тръмп говори за размяна на американски оръжия срещу украински минерали. Така че това е средство според логиката на Тръмп за изпращане на оръжия в Украйна", отбеляза Хербст. "Това е голяма работа и много положително."

Прочети цялата публикация