Киев отказва да промени курса! Приоритетите все така остават членство в НАТО и ЕС
Позицията на Украйна за членството в Северноатлантическия алианс (НАТО) остава непроменена. Това коментира министърът на отбраната Рустем Умеров след изявлението на шефа на Пентагона Пийт Хегсет за нереалистичността на подобно развитие, съобщава УНИАН.
"Вие сте чували тези изказвания през последните 33 години. Трябва да свикнем с всякакви изказвания. Нашата позиция винаги е била непроменена. Ние искаме да бъдем страна от НАТО. Ще бъдем страна от НАТО", каза министърът на отбраната след срещата в Рамщайн, проведена на 12 февруари.
Според Умеров Украйна също така ще стане член на Европейския съюз (ЕС). Той подчерта, че Украйна поддържа "отбранителната си способност и ние сме способни да направим това".
"Ние си имаме свои приоритети, всички изводи ги правим заедно с нашите хора", каза още министърът.
Припомняме, че Хегсет, който направи първото си посещение в Европа като нов ръководител на Пентагона, заяви на среща на Контактната група за Украйна, че САЩ сериозно се съмняват във възможността Украйна да се присъедини към НАТО след войната.
"Съединените щати не смятат членството на Украйна в НАТО за реалистичен резултат от дипломатическо уреждане", каза Хегсет.
Той също така подчерта, че съюзниците трябва да признаят, че връщането на Украйна към нейните граници отпреди 2014 г. е невъзможно.
"Преследването на тази илюзия само ще удължи страданието", добави той.
Хегсет също отбеляза, че войната не може да бъде спряна без "реалистична оценка на случващото се на бойното поле".
Той заяви, че САЩ се стремят да сложат край на войната и да спрат кръвопролитията. Той подчерта, че гаранциите, произтичащи от преговорите, трябва да изключват възможността за възобновяване на военните действия.
"Това не трябва да бъде Минск 3.0", отбеляза Хегсет.
Хегсет също направи редица изявления относно гаранциите за сигурност. Според него, тези гаранции трябва да се предоставят от "европейски и неевропейски сили".
"Ако в даден момент в Украйна бъдат разположени мироопазващи сили, това не трябва да е в рамките на мисията на НАТО и не в рамките на член 5 за колективната сигурност", подчерта той.
Той също така отбеляза, че независимо от изхода от мирните преговори, САЩ няма да изпратят своя военен контингент в Украйна.
Част от речта на новия шеф на Пентагона беше посветена на отношенията на САЩ с европейските съюзници. Хегсет заяви, че гарантирането на сигурността в Европа трябва да бъде приоритет за европейските съюзници на САЩ в НАТО.
"Като част от това, в бъдеще Европа трябва да бъде тази, която предоставя по-голямата част от смъртоносната и несмъртоносната военна помощ на Украйна", каза той. В момента основният съюзник на Киев по отношение на обемите на помощта са САЩ.
"САЩ представляват 50% от НАТО. Един съюзник е отговорен за повече от половината сила на съюза. Така че в този смисъл нямам притеснения, защото всички сме ангажирани заедно в работата. Не бих искал да спекулирам какви преговори се водят в момента."
Това коментира генералния секретар на НАТО Марк Рюте дали се опасява, че предвид активната комуникация между Москва и Вашингтон други съюзници на САЩ ще останат встрани.
"Не трябва да изпускаме от поглед основното. И най-важното е, първо, да се уверим, че можем да променим траекторията на това, което се случва в Украйна, и че Украйна е в най-изгодната позиция за започване на преговори. И, второ, да се уверим, че какъвто и да е окончателният консенсус, той работи и няма да бъде оспорван от Путин след шест месеца, година или две."
Прочети цялата публикация