Кая Калас: Всяко споразумение за Украйна, сключено „зад гърба ни“, е обречено на неуспех
Всеки опит за постигане на мир в Украйна без активно участие на Киев и европейските страни е обречен на провал, предупреди днес в Брюксел ръководителят на европейската дипломация Кая Калас, предава БТА.
Според нея, всички споразумения, постигнати без участието на Украйна и Европа, няма да доведат до устойчив мир.
„Няма да проработи нито едно споразумение, което е договорено зад гърба ни. Всяко бъдещо решение ще изисква участието на Украйна и Европа“, заяви тя при пристигането си в НАТО, цитирана от Франс прес.
Тя отбеляза, че всяко прибързано мирно решение ще бъде "мръсна сделка", напомняйки за провалите на Минските споразумения от 2014 г., които доведоха до временен мир, но без трайни резултати, като многократните нарушения от страна на Русия прераснаха в инвазията през 2022 г.
„Виждаме какво се случва, когато има бързи решения. Минското споразумение беше подобен опит, който не доведе до никакви положителни резултати“, подчерта Калас.
Тя също така изрази несъгласие с „стратегията на умиротворяване“, която е била приложена в Чехословакия през 1938 г., когато Европа е направила отстъпки на Хитлер, с което е поставила основите на бъдещите конфликти.
„Тази стратегия не работи. Историята ни е показала, че отстъпките на Москва не водят до трайни решения“, каза Калас, припомняйки Мюнхенското споразумение.
Европейският дипломатичен ръководител сподели също и критиките на германския канцлер Олаф Шолц към подхода на САЩ в преговорите.
„Защо трябва да даваме на Русия всичко, което иска, преди изобщо да са започнали разговорите?“, попита тя, като постави под съмнение стратегията на президента на САЩ Доналд Тръмп за разрешаване на конфликта.
В същото време министърът на отбраната на САЩ, Пийт Хегсет, заяви, че след евентуално мирно споразумение между Украйна и Русия, присъединяването на Украйна към НАТО ще бъде „неосъществимо“, както и възстановяването на териториалните граници на страната от 2014 г.
Прочети цялата публикация



Мерц: Европа няма да приеме споразумение за Украйна, сключено без нейно участие
Надежда Нейнски от Украйна: Тези хора не просто четат за войната, те живеят войната
Лондон: Грузия върви по пътя на Беларус - отстъп от демокрация в сянката на Кремъл
Европа вярва, че Русия помага на Иран във войната повече, отколкото САЩ са склонни да признаят
Мерц с остри критики към Орбан: „Ще има последици“
Отказът на Макрон и НАТО подразниха Тръмп, който го дефинира като „една наистина глупава грешка“
Европа се колебае! ЕС иска повече информация преди да отговори на исканията на Тръмп за военни кораби в Ормузкия проток
Как Радев може да се окаже и губещ след 19 април
Кая Калас и европейски министри посетиха Киев на годишнината от трагедията в Буча
Всички, освен Тръмп, разбират какво е направил
Тръмп: САЩ може да приключат войната в Иран до две-три седмици
Макрон ще се срещне с японския премиер Санае Такаичи
The Wall Street Journal: ОАЕ се готвят да помогнат на САЩ за отваряне на Ормузкия проток
Зеленски, китайска фабрика и куче с две опашки – из предизборните плакати в Унгария
Започва делото срещу Виктор Илиев за тежката катастрофа с автобус
Спортът по ТВ в сряда (1 април)
ЦИК започва консултации с партиите за секциите в чужбина
България се превръща в автокрация, предупреди уважаван по света институт
Вече е ясно как изглеждат групите за Мондиал 2026
Марко Рубио: Операцията ни срещу Иран наближава своя край, следващите дни са решаващи. Никой не помага на Техеран