Италианката Федерика Бриньоне спечели световната титла в гигантския слалом
Италианката Федерика Бриньоне спечели световната титла в гигантския слалом в алпийските ски при дамите и стана най-възрастната победителка в историята на тази дисциплина.
На шампионата в австрийския курорт Заалбах 34-годишната Бриньоне не остави съмнение в това, че е най-добрата скиорка в днешния ден. Тя записа най-добри времена и в двата манша - 1:10.44 минути в първия и 1:12.27 минути във втория, и с общо време от 2:22.71 минути бе с близо секунда пред най-близката си конкурентка, предаде БНР.
За Бриньоне това е втора световна титла в кариерата след тази в комбинацията от предходния шампионат в Куршевел и Мерибел през 2023 година. Медалът пък е и втори от първенството в Заалбах след среброто в супергигантския слалом.
Втора на 0.90 секунди финишира Алис Робинсън. За 23-годишната новозеландка това е първи медал от световни първенства. Тя даде втори времена и в двата манша, но дори и отличното ѝ представяне не бе в състояние да създаде реална опасност за Бриньоне.
Бронзовото отличие стана притежание на американката Пола Молцан. Тя приключи на 2.62 секунди от победителката и само на една стотна пред норвежката Теа Луизе Стиернесунд, която остана четвърта. На пето място на шест стотни от място на подиума остана швейцарката Лара Гут-Бехрами, а топ 6 се допълни от шведката Сара Хектор, която бе последната с изоставане от по-малко от три секунди от Бриньоне.
За Молцан това е втори медал от шампионата в Заалбах, след като тя спечели злато в отборното паралелно състезание.
Прочети цялата публикация