Fakti.bg | 15.02.2025 14:26:34 | 35

Първият международен дебют на Хегсет предизвиква реакции в НАТО и САЩ


Първото задгранично участие на американския министър на отбраната Пийт Хегсет предизвика остри реакции както сред ключови републиканци, така и сред европейските съюзници, особено по отношение на позицията на САЩ спрямо Украйна и НАТО. Въпреки това, силните му изказвания получиха одобрението на най-важния му слушател – президента Доналд Тръмп, съобщава "Ройтерс", цитирана от News.bg.

Говорейки в централата на НАТО в Брюксел, Хегсет заяви, че връщането на Украйна към границите ѝ от преди 2014 г. е нереалистично, а членството на Киев в НАТО не е част от визията на администрацията на Тръмп за решаване на конфликта.

Тръмп изрази съгласие с тази позиция, като подчерта: "Мисля, че вероятно това е вярно, защото Путин няма да позволи на Украйна да се присъедини към военния съюз."

Политическо напрежение във Вашингтон

Не всички американски политици обаче приеха коментарите на Хегсет положително.

Сенатор Роджър Уикър, който ръководи комисията за надзор на Пентагона в Сената, разкритикува речта на министъра, заявявайки пред "Политико": "Не знам кой е написал речта – това е нещо, което Тъкър Карлсън би могъл да напише, а Карлсън е глупак."

Уикър, който първоначално подкрепи номинацията на Хегсет, призна, че е похарчил "много политически капитал", за да осигури потвърждението му в Сената, където демократите и някои републиканци се противопоставиха заради съмнения в квалификацията и възгледите на Хегсет.

Конгресменът Майк Търнър заяви, че темата за бъдещото членство на Украйна в НАТО не бива да бъде изключвана от дискусиите.

Друг републиканец, Дон Бейкън, подчерта моралната отговорност на САЩ, като предупреди, че "има последствия от възнаграждаването на нашественика".

Тръмп омаловажава напрежението

Президентът Тръмп отхвърли всякакви спекулации за конфликт между Хегсет и Уикър, заявявайки, че ще разговаря и с двамата. "Роджър ми е много добър приятел, а Пийт върши страхотна работа", каза Тръмп.

Според анализатори, Хегсет е дал ясно да се разбере, че именно Тръмп ще вземе крайните решения по отношение на Украйна.

"Не бих си позволил да казвам какво ще направи или няма да направи президентът Тръмп", заяви Хегсет, определяйки го като "най-добрия преговарящ в света".

Послание към Европа: "Америка на първо място"

Хегсет засегна и темата за европейската зависимост от американските военни за своята отбрана, което е ключов въпрос за Тръмп и неговата политика "Америка на първо място".

"Не се заблуждавайте: президентът Тръмп няма да позволи на никого да превърне Чичо Сам в "Чичо издънка"", подчерта Хегсет, намеквайки, че Европа трябва да поеме по-голяма отговорност за собствената си сигурност.

По време на първия мандат на Тръмп, отношението му към НАТО предизвика напрежение сред съюзниците. Първият му министър на отбраната, Джим Матис, подаде оставка именно заради скептицизма на Тръмп към алианса.

Критики от европейските съюзници

Изявленията на Хегсет не останаха незабелязани и в Европа.

Министърът на отбраната на Германия, Борис Писториус, разкритикува подхода на Вашингтон, заявявайки: "Мисля, че това беше тромаво. Мисля, че това беше грешка."

Съединените щати и Европейският съюз остават търговски партньори с обмен от 1,5 трилиона евро през 2023 г., но напрежението по темата за военните разходи и митата остава значителен фактор в отношенията между двете страни.

Прочети цялата публикация