Вторник, 18 февруари: САЩ и Русия сядат на преговори за Украйна в Саудитска Арабия

На 18 февруари в Саудитска Арабия ще се проведе среща на американска и руска делегация, посветена на разрешаването на кризата в Украйна, съобщи порталът Axios, позовавайки се на свои източници.
Според медията високопоставени представители на САЩ и Русия ще обсъдят и въпроси за подготовката на преговорите между президентите на двете страни Доналд Тръмп и Владимир Путин.
По-рано специалният пратеник на американския лидер за Близкия изток Стивън Уиткоф заяви, че вечерта на 16 февруари ще се отправи към Саудитска Арабия като част от американската делегация за преговори с Русия и очаква сериозен напредък в разрешаването на украинския конфликт.
Съединените щати ще бъдат представени още от държавния секретар Марко Рубио и съветника по националната сигурност на президента Доналд Тръмп Майк Уолц.
На 12 февруари руският президент и американският лидер проведоха телефонен разговор. Те обсъдиха въпроса за спирането на боевете в Украйна, двустранните отношения и няколко други теми, като също така се договориха да продължат контактите и да организират лична среща.
Вашингтонската администрация планира да проведе двустранни срещи с представители на Москва и Киев, след което да организира съвместни преговори с двете страни в конфликта, съобщи телевизионната компания NBC, позовавайки се на свои източници.
Те потвърдиха, че емисарите на Киев няма да участват в предстоящите консултации в Саудитска Арабия, но отбелязаха, че САЩ възнамеряват да работят за разрешаване на конфликта както с Русия, така и с Украйна.
Саудитска Арабия не само ще предостави на руски и американски служители платформа за предстоящите преговори, но и възнамерява да действа като посредник. Това съобщи в неделя телевизионната компания CNN, позовавайки се на свои източници.
Телевизионната компания отбелязва, че на Саудитска Арабия е дадена важна роля във външната политика на администрацията на Тръмп. Престолонаследникът Мохамед бин Салман Ал Сауд съдейства за освобождаването на американеца Марк Фогел, който излежаваше присъда в Русия за контрабанда на наркотици, а през 2017 г. Тръмп направи първото си чуждестранно посещение като президент в Саудитска Арабия, припомня CNN.
Прочети цялата публикация




Тръмп: Путин спази думата си, беше важно в този студ
Володимир Зеленски: Предстоят тристранни преговори със САЩ и Русия в ОАЕ, вероятно за територии
Зеленски се надява войната да приключи още тази година
Потвърдено: Женева приема на 17 февруари делегации на САЩ, Русия и Украйна за поредни разговори за мир
Нов кръг преговори: Украйна, Русия и САЩ се срещат в Женева на 17 и 18 февруари
Преговорите на Русия и Украйна другата седмица ще са в Женева
Обмисля ли Украйна да отстъпи част от Донбас на Русия
Кремъл: Предстои нов кръг преговори с Украйна и САЩ следващата седмица
САЩ, Русия и Украйна подготвят нов кръг преговори следващата седмица
Саудитската компания Midad Energy официално поиска международните активи на ЛУКОЙЛ
Милена Тодорова през сълзи: Четвъртото място е най-гадното в спорта
Пътят Плевен – Бяла е затворен заради катастрофа между кола и микробус
Проф. Момчил Методиев – за кукловодите на промените и ролята на ДС
Луковмарш се проведе в София въпреки опита на общината да го забрани
Евролидерите готови за Европа на две скорости
Кипър с цел: Да привлече 5 млн. посетители през 2035 г.
Проф. Георги Близнашки: Румен Радев избра Андрей Гюров за служебен премиер
Лавина уби трима във Френските Алпи
Финландия иска да създаде най-силните арктически сили на НАТО
Етър удари дубъла на Левски в контрола