Telegraph: Европа планира да прати до 30 000 войници в Украйна, Стармър представя плана на Тръмп
Европейските съюзници на Украйна възнамеряват да предложат на Вашингтон там да бъдат разположени по-малко от 30 000 войници от европейски страни. Както съобщава британският The Daily Telegraph, позовавайки се на западни служители, запознати с плана, той е бил договорен по време на неофициална среща на европейските лидери в Париж.
Изданието съобщава, че разработените там предложения ще бъдат представени на президента на САЩ Доналд Тръмп следващата седмица във Вашингтон от британския премиер Киър Стармър. Той също така ще настоява американските изтребители и ракетни системи да бъдат разположени в Румъния и Полша и да бъдат държани в повишена готовност, в случай че Русия наруши примирието. По-рано британският премиер заяви, че Лондон възнамерява да поеме ролята на посредник между Брюксел и новата американска администрация.
Според източници на The Daily Telegraph, съгласно плана, предложен от Великобритания и Франция, западните войски трябва да бъдат разположени в най-големите градове на Украйна, включително Полтава, Днепропетровск и Кривой Рог, в ключови пристанища и в критични инфраструктурни съоръжения за страната, включително атомни електроцентрали, за да се минимизират рисковете от пряка конфронтация между войски на Русия и страните от НАТО. Контингентът ще използва широк набор от технически средства за наблюдение, включително сателити, дронове и разузнавателни самолети, за да следи ситуацията на линията на съприкосновение, където според плана ще бъдат разположени украинските войски, допълва изданието.
Според един от източниците на вестника западните миротворци ще има достатъчно военни ресурси за предотвратяване на въздушни заплахи и осигуряване на възобновяване на полетите на гражданската авиация в небето над Украйна. В Черно море ще се изисква патрулни кораби да наблюдават безопасността на ключови търговски пътища.
В момента Германия, Испания и Италия се противопоставят на плановете за разполагане на западни войски в Украйна, така че се предлага да се използват войски от членовете на Съвместните експедиционни сили за формиране на контингенти. Отбранителният блок, създаден през 2014 г., включва Обединеното кралство, Дания, Исландия, Латвия, Литва, Холандия, Норвегия, Финландия, Швеция и Естония.
По-рано Стармър обяви готовността си да изпрати войски в Украйна като гаранции за сигурността на властите в Киев с цел разрешаване на конфликта. Като условие за разполагането на европейски войски в страната той обаче посочи гаранции от САЩ. Според него, без тях, никакви мерки за „сдържане на Русия“ няма да са ефективни.
Москва многократно е подчертавала, че се отнася негативно към предложенията за разполагане на европейски войски в Украйна "под прикритието на миротворци" и това би представлявало "стъпка към ескалация".
Прочети цялата публикация