Fakti.bg | 22.02.2025 17:05:27 | 29

Войната в Украйна: три години смърт, страх и лишения


Когато първите ракети поразяват къщите в Харков, Яна и Евгени Тишченко взимат двете си деца Аня и Никита и хукват към най-близката станция на метрото. В продължение на седмици те живеят във вагон под земята, не смеят да излязат навън. Аня е била тогава на пет години, Никита – на 12. Домът на семейството бил разрушен и сега те бавно го възстановяват, пише Катрин Айгендорф в репортаж от Харков за германската обществена медия ZDF. В момента семейството живее при приятели. Животът им е изпълнен със страх и несигурност, защото с войната не може да се свикне – казват те.

Ежедневието по време на война е изтощително

Безсънни нощи,деца, които от три години не ходят на училище и учат онлайн, но само когато има ток – този делник е изтощителен. Подобно на много други, семейство Тишченко се надява на край на войната или поне на примирие.

Надеждата за истински преговори обаче намаля, откакто американският президент Доналд Тръмп взе да си контактува директно с руския президент Владимир Путин. Много украинци са изумени от това, че Тръмп определя тяхната страна като отговорна за войната. Какво ли още ги чака, питат се те.

Влаковете – спасителният пояс на Украйна

На гарата в Киев влаковете и в третата година от войната продължават да се движат навреме, железниците са се превърнали в най-важния спасителен пояс на страната, откакто правителството затвори въздушното пространство в името на сигурността. Украинските влакове докарват боеприпаси, бежанци, войници, дори чуждестранни държавни ръководители.

В експреса Киев – Краматорск има предимно войници, които отиват на фронта на изток. Лицата им изразяват умора, мислите им не са изпълнени с надежда. 25-годишната Олга, която също е в армията, току-що се е разделила с майка си. Тя от три години защитава страната си и казва пред ZDF следното: „Иска ми се войната да свърши. Уморени сме, но ще се борим докрай“.

Кондукторката Светлана пътува по маршрута седем месеца в годината. Наричат експреса Киев - Краматорск „война“, тъй като всеки, който пътува за Краматорск, стига директно до фронтовата линия. „Тревожа се за войниците, иска ми се да оцелеят“, казва кондукторката.

Цивилни граждани стават жертва на атаките

На гарата в Краматорск става ясно колко опасна е и работата на железничарите. В началото на войната руските военни изстреляха ракета срещу хиляди чакащи цивилни граждани – това военно престъпление бе осъдено в международен план. Тогава бяха убити 58 души, над 100 – ранени, припомня Втора германска телевизия ZDF.

Това, че Русия целенасочено обстрелва цивилни, болници, училища и детски градини, буди голям страх. В Киев почти всяка нощ се извършват нападения с дронове. „Липсата на сън постепенно се превръща в изтезание“, разказва учителката Ирина. Когато прозвучи въздушната тревога, хората трябва да се изместят далеч от прозорците. Ирина отивала във банята, лягала във ваната и се опитвала да спи там.

"Ситуацията само се влошава"

43-годишният Иван е сред по-възрастните войници, които пътуват с влака за Краматорск. Той не вярва, че от президента Доналд Тръмп сега може да се очаква да договори мир. „На фронтовата линия нищо не подсказва, че се очертава край. Ситуацията само се влошава“, казва той пред медията.

Така изглеждат нещата и за хората в Киев, които са далеч от фронта. Армията на Путин продължава да обстрелва украинската столица с дронове, целенасочено се атакуват жилищни сгради, училища и болници.

Прочети цялата публикация