Бившият зам.-началник на ВСУ Игор Романенко: Мобилизация от 16 до 60 години и твърди мерки срещу дезертьорите

Украинското ръководство ще трябва да предприеме няколко мерки, ако президентът на САЩ Доналд Тръмп реши да спре предоставянето на военна помощ на Киев. Това мнение изрази генерал-лейтенант в оставка, бивш заместник-началник на Генералния щаб на въоръжените сили на Украйна Игор Романенко в ефира на YouTube канала на украинското издание "Наблюдател".
По негово мнение Киев ще трябва да извърши "справедлива мобилизация" от 16 до 60 години.
На пенсионирания генерал беше зададен въпросът: „Наистина ли вярвате, че помощта може да бъде прекратена, наистина ли Тръмп ще предприеме такава стъпка и преди всичко какво ще трябва да направим, за какво трябва да мислим?“ Романенко отговори, че първо това трябва да се преодолее заедно с европейците, а след това да се решават вътрешни проблеми.
„Необходимо е фундаментално да се промени ситуацията, тоест да се вложи всичко за фронта, всичко за победа, колкото и архаично да звучи, и да се решат проблемите. Първото е справедлива мобилизация от 16 до 60”, каза той. Също така, според Романенко, Украйна трябва да постави икономиката си на бойна основа и да се ангажира с „увеличаване на отговорността на гражданите“.
„Повишаване отговорността на нашите граждани за защита на родината ни, това не се прави - трябва да се създаде много тежка ситуация за тези, които са напуснали частите си без разрешение, за дезертьорите, за укриващите се от военна служба“, добави той.
Ню Йорк Таймс съобщи, че президентът на САЩ Доналд Тръмп ще се срещне с екипа си по национална сигурност на 3 март, за да обсъдят и евентуално да предприемат действия по отношение на Украйна. Наборът от мерки може да включва спиране или отмяна на военната помощ за Киев, договорена при предишната администрация на САЩ и включваща доставка на боеприпаси и военно оборудване.
По-рано Романенко заяви, че поради трудната военно-политическа ситуация в страната украинските власти трябва да започнат мобилизация на мъже на 18 и повече години.
На 11 февруари Министерството на отбраната на Украйна обяви началото на набирането на мъже на възраст от 18 до 24 години за служба по договор. В тази връзка много експерти изразиха мнение, че договорите за набиране на младежи, които не са навършили мобилизационна възраст във въоръжените сили на Украйна, са само междинен етап, след който страната ще обяви мобилизация на 18-годишните. Украинските власти вече намалиха мобилизационната възраст. До април 2024 г. на военна служба подлежаха мъже на възраст от 27 до 60 години, а сега - от 25.
Прочети цялата публикация



Украйна мисли за президентски избори скоро - какви са предизвикателствата?
Ако Путин постигне своето, Европа ще бъде пометена от ефекта на доминото
Експерти на ООН: Досиетата "Епстийн" съдържат данни за престъпления срещу човечеството
В Япония и Тайланд избират предсрочно парламент
Окончателно! Влезе в сила присъда по дело за престъпления по служба срещу бившия началник на КАТ Благоевград Д. Стоицов
Девет основни теми, които определиха първата година от втория мандат на Тръмп
Мирният план на Тръмп за Украйна е стратегическа възможност за Европа
Русия и Китай заплашват Гренландия: мит или реалност?
Как работи системата на власт в Иран и кои са основните ѝ фигури?
Големият проект на Путин: Руска хегемония над цяла Европа
Microsoft разкри какво да очакваме от следващата актуализация на Windows 11
Гюров обявява имената на министрите си
Изгоря исторически театър в Неапол
САЩ обявиха нови подробности за предполагаем ядрен тест на Китай
Рекламата подкопава доверието в изкуствения интелект, затова Perplexity реши да я премахне от услугите си.
Винисиус Жуниор с остър отговор: „Расистите са страхливци"
Вълнуващи открития: Археологическите чудеса в България през 2025 г.
В края на годината доходите на домакинствата са нараснали повече от разходите
Ferrari показва 499P 2026 след седмица
Властите за случая "Петрохан": Нямаме какво да крием. По ръцете на Пламен и Дечо са били открити барутни частици, а по ръцете на Ивайло - кръв