Гласът на Кремъл: В момента няма такива планове

Русия все още не планира да намалява списъка на неприятелските страни. Това съобщи за ТАСС прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков.
"В момента няма такива планове", каза говорителят на Кремъл, отговаряйки на съответен въпрос.
Русия има няколко списъка с недружелюбни страни за прилагане на дипломатически и икономически контрамерки. Първият беше одобрен през пролетта на 2021 г. и включваше само две държави - САЩ и Чехия. За тях бяха въведени ограничения за работата на дипломатическите представителства.
Вторият списък беше одобрен през март 2022 г. и беше актуализиран през юли и октомври същата година. Транзакциите с държави, включени в него, трябва да се извършват по специален начин.
В момента този списък включва 46 държави, сред които е и България: всички държави-членки на ЕС, както и Украйна, Черна гора, Швейцария, Албания, Андора, Исландия, Лихтенщайн, Великобритания, Монако, Норвегия, Сан Марино, Северна Македония, Япония, Южна Корея, Австралия, Микронезия, Нова Зеландия, Сингапур и Тайван (считана за територия на Китай, но от 1949 г. управлявана от собствена администрация).
През септември 2024 г. руското правителство одобри друг подобен списък. Той включваше 47 държави и територии, които "прилагат политики, налагащи разрушителни неолиберални идеологически нагласи, които противоречат на традиционните руски духовни и морални ценности". В списъка са още САЩ, Великобритания, Германия, Франция, Япония и други държави. Словакия и Унгария не са сред страните от ЕС, а Турция не е сред страните от НАТО.
Прочети цялата публикация



Украйна да отстъпи земи: какво казва международното право?
Зеленски може да посети САЩ в следващите дни
Русия за мирния план на САЩ: Наблюдаваме информационна вакханалия
Песков: Ситуацията около мирния план на САЩ е „информационна вакханалия“
Кремъл продължава да отрича: Няма тайни преговори между Русия и САЩ по мирен план за Украйна
Русия и САЩ обсъдиха нова размяна на затворници
Кремъл: Няма планирани срещи между Путин и специалния пратеник на САЩ
Завръща ли се "ВИП Брадър"? Чалга звезда се готви за участието си (ВИДЕО)
Евгений Кънев: Борисов явно е решил да смени играта на “Че какво толкова, то всички играят за Пеевски”
Песков: Бърза среща на Путин с Тръмп е възможна за организиране, но в момента не е нужна
Бойко Борисов след протеста с или-или към мнозинството: Правим нов бюджет – или избори!
Барселона с обрат срещу Атлетико Мадрид в Ла Лига
Ювентус продължава напред за Купата на Италия след успех срещу Удинезе
Срещата на Путин с Уиткоф и Къшнър приключи след близо 5 часа
Какъв мач! Ман Сити пребори Фулъм в чутовна драма с девет гола, Халанд счупи голям рекорд
Голов спектакъл в Лондон: Манчестър Сити надви Фулъм в истински трилър с девет попадения
Стратегически ход изпрати Траян на елиминации в „Игри на волята”
Северен елен стана причина за мащабна издирвателна операция във Великобритания