САЩ предоставиха на Русия важна информация. Путин може да проведе „международен телефонен разговор“ още тази вечер

САЩ предоставиха на Русия конкретна информация за предложението си за спиране на огъня с Украйна и ще продължат с разговори лице в лице в идните дни, съобщи Кремъл, цитиран от Ройтерс, предаде БТА.
Преговарящи от САЩ пътуват към Русия, добави говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, без да даде повече подробности.
Самолетът, използван от специалния пратеник на американския президент Доналд Тръмп – Стив Уиткоф, рано тази сутрин е налязъл в руското въздушно пространство, съобщи руската държавна новинарска агенция ТАСС, като се позова на приложението за проследяване на полети „Флайтрадар“.
Песков каза още, че съветникът по външна политика на руския президент Владимир Путин – Юрий Ушаков и съветникът по национална сигурност на САЩ Майк Уолц вчера са провели телефонен разговор. Кремъл обаче отказа да коментира дали Русия е представила на Вашингтон списък с изисквания за край на войната в Украйна и възобновяване на двустранните отношения със САЩ.
Двама източници, които твърдят, че са запознати с преговорите, съобщиха пред Ройтерс, че руски и американски представители са коментирали условията на Москва по време на лични и виртуални разговори през последните три седмици.
„Не мога нито да потвърдя, нито да коментирам това“, заяви Песков. „Мога само още веднъж да повторя, че има огромно количество информация, която не отговаря на истината, или съвсем малко отговаря на истината“, добави той.
Руският президент Владимир Путин може да проведе международен телефонен разговор по-късно днес, съобщи Кремъл, цитиран от Ройтерс. Американският президент Доналд Тръмп във вторник каза, че очаква решение от руския си колега дали ще се съгласи на 30-дневно спиране на огъня, одобрено вече от Украйна, което САЩ ще приемат като първа стъпка към мирни преговори.
Днес Кремъл заяви още, че няма съмнение, че руските войски скоро ще освободят руската Курска област от украинските сили. Говорителят на руския президент Дмитрий Песков направи това изявление, след като Путин, облечен във военна униформа, вчера посети региона и нареди на командирите на армията си да довършат освобождаването на руските територии възможно най-бързо.
Прочети цялата публикация