Археолози доказаха връзката между неандерталците и съвременните хора

Археолози са открили първото убедително доказателство, че неандерталците и Хомо сапиенс не само са съжителствали, но и активно са си взаимодействали.
В пещерата Тиншемет в Израел са открити древни погребения, които показват, че двете групи хора са споделяли технологии, ловни традиции и ритуални практики. Изследването е публикувано в Nature Human Behavior. Това са първите погребения от средния палеолит, открити през последните 50 години. Анализът на останките и артефактите показа, че погребалните ритуали сред неандерталците и Хомо сапиенс са сходни. Хората са погребвани съзнателно, като до тях са оставени каменни сечива, животински кости и охра, червен минерал, който вероятно е бил използван за ритуална украса на телата.
Според учените подобни открития показват културен обмен между видовете. Досега се смяташе, че Хомо сапиенс сам е развил сложни социални традиции, но резултатите от изследването показват, че неандерталците може да са участвали във формирането на ранните ритуали. Вече е доказано, че те са били добре приспособени към околната среда и дейността им не е била ограничена до лов на животни.
Изследователите предполагат, че пещерата Тиншемет може да е служила като общо място за погребение, което показва напреднали социални общества в региона. Откритието променя нашето разбиране за взаимоотношенията между древните хора и потвърждава, че контактите между различни групи са били важен фактор в еволюцията на културата и поведението, пише БГНЕС.
Прочети цялата публикация



Нов етап в развитието на Казахстан - първи избори за Курултай
Ако сте мускулести, може би имате неандерталски ген
Мете-Марит – новата кралица на Норвегия, белязана от скандали
Джони Деп отново на върха: Новият му възход разтърси Амбър Хърд
Седем училища ще бъдат отличени като „Пазители на Драгоманското блато“ по време на "Фестивала на Жерава"
Джиджи Хадид и Брадли Купър подхраниха слуховете за таен брак
Neutrogena съжали, че е изоставила Хейдън Пенетиър в най-тежкия ѝ момент
Володимир Зеленски: Нощната руска атака срещу Киевска област е една от най-мащабните и най-циничните от началото на войната
Отрязали Лиса Кудроу за ролята на Рейчъл в "Приятели" заради любовната история
Ивелин Попов: Българският футбол се нуждае от честност и прозрачност
Полският премиер предупреди, че Русия може да ескалира войната в Украйна и да провокира НАТО
Сомалия и Турция освободиха отвлечен кораб
Фицо: Сигурността и мирът в Европа не могат да бъдат постигнати без Русия
30 август 1987 г. Стефка Костадинова скача рекордните 209 см. ВИДЕО
Обявиха жълт код за интензивни валежи в Благоевград и още пет области в неделя
Ювентус надигра и победи Парма в двубой от Серия А
Лион - Льо Авър 1:1 /репортаж/
НЕК Неймеген удари Цволе с 2 гола от дузпи на ветеран
Страх в Борусия Дормунд за сериозна контузия на нов играч
Галатасарай надви Гьозтепе на Мъри Стоилов в голов трилър, спорно съдийство беляза мача