Ако САЩ изтеглят атомните бомби от Германия

САЩ все още държат атомни бомби на територията на Германия. Но Тръмп обръща гръб на Европа и това отслабва ядреното възпиране. Могат ли Франция и Великобритания да помогнат? В Европа само те притежават ядрени оръжия.
От десетилетия насам Германия е защитена под ядрения чадър на САЩ. Вашингтон държи до 20 атомни бомби на територията на Федералната република. Кодовете за тях са в ръцете на американския президент. Бундесверът обаче предоставя самолетите, които могат да ги пренесат до целта. "Споделяне на ядрено оръжие" - така НАТО нарича това съвместно организирано възпиране с американски оръжия, в което участват и други европейски държави.
Експертите по сигурността не очакват, че САЩ ще изтеглят ядрените си оръжия от Европа в близко бъдеще. "Не мисля, че това е скоро предстоящ сценарий, тъй като НАТО и споделянето на ядрени оръжия са от голямо стратегическо значение за САЩ по различни причини", казва Саша Хах от Института за изследване на мира във Франкфурт. "Но не може да се изключи", добавя той. Едно от стратегическите предимства за САЩ на разположените ядрени оръжия в Европа е възможността да се отговори на руска агресия.
Германия няма право на собствени ядрени оръжия
Но дори американските ядрени бомби да останат в Европа, съмненията, които поражда Доналд Тръмп относно американските гаранции в НАТО, нанасят щети. Те подкопават надеждността на ядреното възпиране. Затова Германия, която досега винаги е разчитала на САЩ, иска да поеме по нова посока в политиката по сигурността и предвижда бързо въоръжаване на армията си.
Ядреният чадър също е обект на дебати. Може ли при тези обстоятелства той все още да се възприема като възпиращо средство срещу големия ядрен арсенал на Русия, която притежава повече от 5500 бойни глави? Германия няма право да притежава собствени ядрени оръжия, това е записано в договора "Две плюс четири" за Обединението на страната през 1990 година.
В Европа единствено Великобритания и Франция разполагат със собствени ядрени оръжия. Британските ядрени оръжия са тясно свързани със САЩ и биха били на разположение на НАТО в случай на конфликт. Във Франция ситуацията е различна - страната отдава голямо значение на независимостта на ядрените си сили. Те не са подчинени на съвместните командни структури на НАТО.
Франция разполага с около 290 ядрени бойни глави, които могат да бъдат изстреляни от ядрени подводници или от изтребители "Рафал". Ядрените сили, известни още като Force de frappe, са предназначени за защита на "жизненоважните интереси" на страната. Според французите те също така укрепват сигурността на Европа, като затрудняват потенциалните противници.
Как би могло да изглежда сътрудничеството с Франция в това отношение? Първата стъпка в тази посока са разговорите по темата, казват от Париж. Информацията за боравенето с ядрени оръжия и стратегическото им планиране е деликатна. Франция е натрупала десетилетен опит в тази област - за разлика от Германия.
Възможни са и съвместни учения между германските и френските военновъздушни сили, казва френският експерт по сигурността Камий Гран от Европейския съвет за външна политика. Въпреки медийните спекулации обсъждане на разполагането на френски ядрени изтребители или друга ядрена инфраструктура в Германия не е предвидено.
"Грешка е да се предполага, че френските ядрени гаранции ще бъдат подобни на ядрените гаранции на САЩ", подчертава Гран в интервю за ДВ. Френското правителство винаги е давало ясно да се разбере, че няма да се откаже от независимостта си относно взимането на решения за използване на ядрените си оръжия. "Каквото и да се случи, решението е било и винаги ще бъде в ръцете на президента на републиката, на главнокомандващия на въоръжените сили", подчерта и Еманюел Макрон в речта си пред нацията в началото на март.
САЩ все пак остават незаменими за НАТО
Но не само френските, а и британските ядрени сили са силно ориентирани към националната отбрана. Великобритания е единствената ядрена държава, която разполага само с един вид ядрено оръжие. Ядреното възпиране на страната е базирано на четири ядрени подводници, разположени на западния бряг на Шотландия.
Всичко това ограничава възможностите за поставяне на тези оръжия в услуга на една по-широко организирана европейска ядрена отбрана в близко бъдеще. Възможен е по-силен стратегически диалог или "политическа декларация, че френският и британският ядрен арсенал ще бъдат използвани и за защита на европейската територия в извънредни ситуации", казва Саша Хах. "Но смятам, че е нереалистично ядрените сили на Франция и Великобритания да се развият по такъв начин, че да бъдат пригодени за европейската отбрана."
Фридрих Мерц подчертава, че целта е не да се заменят американските ядрени оръжия в Европа, а да се допълнят. В момента САЩ се смятат за незаменими в НАТО не само заради ядрения си арсенал, но и заради други отбранителни способности, с които само те разполагат. Сред тях са преките контакти с руските командни центрове и системи за докладване на изстрелването на балистични ракети. Всичко това помага да се избегнат непредвидени ескалации.
"Когато в момента в Европа обсъждаме как да действаме без САЩ, винаги се фокусираме върху това дали имаме достатъчно бомби", казва експертът от Института за изследване на мира. При това се пренебрегва фактът, че без САЩ могат да бъдат загубени други важни механизми за защита, като например преките военни контакти с противниковата страна. "Бих казал, че е в интерес на Европа да създаде подобни структури и механизми, върху които да имаме контрол", обобщава Хах.
Прочети цялата публикация



 
					 Путин преследва две цели: да превърне Украйна във васална държава и да унищожи НАТО
							Путин преследва две цели: да превърне Украйна във васална държава и да унищожи НАТО						 Мирният план за Газа: кои са най-големите трудности
							Мирният план за Газа: кои са най-големите трудности						 Тръмп и заявката за ядрени опити: какво трябва да знаем
							Тръмп и заявката за ядрени опити: какво трябва да знаем						 Ядрени опити - защо бяха прекратени, защо могат да бъдат възобновени и кой притежава ядрени оръжия
							Ядрени опити - защо бяха прекратени, защо могат да бъдат възобновени и кой притежава ядрени оръжия						 Едно изпитание на САЩ може да отприщи неконтролируема верига от събития
							Едно изпитание на САЩ може да отприщи неконтролируема верига от събития						 Проф. Боян Дуранкев: Конфискация на руските активи? Друг път!
							Проф. Боян Дуранкев: Конфискация на руските активи? Друг път!						 Лавров: Признаваме Украйна, но не тази с откровено нацисткия режим
							Лавров: Признаваме Украйна, но не тази с откровено нацисткия режим						 Доналд Туск: Украйна е готова да продължи войната с Русия още две-три години
							Доналд Туск: Украйна е готова да продължи войната с Русия още две-три години						 Това е значителна стъпка! Санкциите на Тръмп най-после освобождават Европа от руския нефт
							Това е значителна стъпка! Санкциите на Тръмп най-после освобождават Европа от руския нефт						 Володимир Зеленски: Мир се постига с натиск върху агресора
							Володимир Зеленски: Мир се постига с натиск върху агресора						
 "Невъзможни" за прехващане! Украинската армия унищожи руска ракета "Орешник"
																"Невъзможни" за прехващане! Украинската армия унищожи руска ракета "Орешник"							 Нани-на, юнак балкански!
																Нани-на, юнак балкански!							 За малки и големи: Празник на тиквата на 6 ноември в Бургас
																За малки и големи: Празник на тиквата на 6 ноември в Бургас							 Като за в. “Труд”, който схваща трудно, обяснявам: един писател може да е талантлив, но като човек да е направо г-з
																Като за в. “Труд”, който схваща трудно, обяснявам: един писател може да е талантлив, но като човек да е направо г-з							 Защо Китай спря да следи междузвездния обект 3I/ATLAS след прелитането му покрай Марс?
																Защо Китай спря да следи междузвездния обект 3I/ATLAS след прелитането му покрай Марс?							 Министър Вълчев ще открие паметник на народния будител Стоян Омарчевски в Нова Загора
																Министър Вълчев ще открие паметник на народния будител Стоян Омарчевски в Нова Загора							 Финансовият благодетел на Ботев Пд към играчите: Оставете всичко на терена – пот, глас, енергия, всичко
																Финансовият благодетел на Ботев Пд към играчите: Оставете всичко на терена – пот, глас, енергия, всичко							 Гледахте на живо: Веласкес говори преди гостуването на Арда
																Гледахте на живо: Веласкес говори преди гостуването на Арда							 Инфлацията в еврозоната се забавя въпреки поскъпването на услугите
																Инфлацията в еврозоната се забавя въпреки поскъпването на услугите							 Доклад с червен картон: Свободата на медиите в България се срутва
																Доклад с червен картон: Свободата на медиите в България се срутва