Fakti.bg | 26.03.2025 17:00:46 | 32

"Атлантик" публикува целия чат. Как се стигна дотук?


"Атлантик" публикува целия чат за планираното нападение на САЩ над хутите в Йемен, в който бе попаднал журналистът Джефри Голдбърг. Как от Белия дом успяха да допуснат грешката с чата в Signal?

1215et: F-18s LAUNCH (12:15, F-18 излита): Така започва едно от съобщенията на Пийт Хегсет в общия чат, в който са се обсъждали в конкретика плановете за нападението на САЩ срещу йеменската въоръжена групировка на хутите. В този чат попада и журналистът Джефри Голдбърг от реномираното американско списание "Атлантик". Съобщението е доставено в 11:44, тоест 31 минути преди американските изтребители да излетят към Йемен, за да ударят позиции на хутите в страната. Следват още съобщения, които по минути разграфяват американската мисия срещу хутите. Целият чат, който предизвика скандал във Вашингтон, беше публикуван от "Атлантик".

Представители на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп твърдят, че съобщенията, изпратени в груповия чат в Signal, в който е бил добавен и Джефри Голдбърг, не са съдържали класифицирана информация. Голдбърг и редакцията на американското списание от самото начало твърдят, че случайно достигналата до журналиста информация засяга националната сигурност и е можела да застраши живота на американски военнослужещи, ако попадне в грешните ръце.

От медията заявиха, че са се допитали до администрацията на Доналд Тръмп дали имат възражения срещу това цялата комуникация да бъде публикувана, след като според тях не става дума за класифицирана информация. От "Атлантик" казват, че са получили отговор от прессекретарката на Белия дом Карълайн Лийвит, в който пише: "Както многократно заявихме, в този общ чат не е споделяна класифицирана информация". Въпреки това, продължава Лийвит, Белият дом не насърчава публикуването на данните. По думите ѝ е дискутирана "чувствителна" информация.

"Не ви ли се е случвало да сте записали нечий контакт, но номерът да е на друг човек?"

В часовете след като Голдбърг разкри, че е попаднал в този чат, администрацията на Доналд Тръмп изпадна в обяснителен режим. От всичко казано дотук обаче така и не става ясно как е допусната такава колосална грешка - в общ чат с вицепрезидента, държавния секретар и други хора от най-висшия ешелон на Вашингтон да попадне журналист.Доналд Тръмп първо заяви, че не знае за какво става дума, отговаряйки на журналистически въпроси във вторник, 25 март. По-късно американският президент коментира случая пред американския телевизионен канал Newsmax. Обяснението му не даде много повече яснота. Според Тръмп служител на Майк Уолц, който е добавил Голдбърг в чата, ползвал телефона на съветника по националната сигурност, за да звъни на журналиста. "Някакси този човек се е оказал в чата", казва Тръмп. Иначе президентът продължи да настоява, че това било просто "подхлъзване" и не било "нищо сериозно".

Самият Майк Уолц пое "пълната отговорност" и даде съвсем друго обяснение - че телефонният номер на Голдбърг може би бил записан в неговия апарат, защото той мислел, че това е телефонът на друг човек. Уолц потвърди, че не познава лично главния редактор на "Атлантик". "Не ви ли се е случвало да сте записали нечий контакт, но номерът да е на друг човек", пита Уолц в интервю по "Фокс нюз".

Междувременно Майк Уолц заяви, че ръководената от Илон Мъск Комисия за правителствена ефективност щяла да провери как така Голдбърг бил добавен в чата.

Ще има ли последствия?

Тръмп продължава публично да защитава Майк Уолц и дори каза, че той бил "добър човек" и си бил "научил урока". Източници на същото издание споделят пред журналиста Джонатан Лемир, че президентът всъщност е доста изнервен от негативните коментари за администрацията след инцидента със Signal. Според източниците на "Атлантик", Тръмп е инструктирал всички в администрацията да защитават замесените в скандала и да нападат източника на информацията. Те смятат, че освен ако положението не се влоши още повече, Тръмп едва ли ще накаже някого.

Съществува и въпросът дали коментирането на строго секретни планове за военни удари в публично приложение като Signal може да бъде преследвано от закона. Факт е, че според американския закон за шпионажа боравенето с конфиденциална информация, свързана с националната сигурност, с такава "груба небрежност", е престъпление, наказуемо с до 10 години затвор.

На теория това би трябвало да е притеснително за онези, които изпращат съобщения с военни планове на журналист, пише "Политико". Екипът на Тръмп обаче настоява, че не е ставало дума за класифицирана информация. Джефри Голдбърг твърди обратното, въпреки че не е споделил информацията, защото това би поставило и него в опасност.

На теория участниците в този инцидент навярно могат да бъдат изправени пред закона. На практика обаче, имайки предвид, че Белият дом омаловажава казуса, едва ли назначената от Тръмп главна прокурорка Пам Бонди ще поеме по този път. И вес пак: предстои обаче да разберем дали публикуването на целия чат от "Атлантик" ще промени нещо в тази посока.

Предупреждение да не се ползва Signal

Няколко дни след провеждането на общия чат за ударите по хутите в платформата Signal, Пентагонът излезе с официално предупреждение приложението да не се използва дори и за размяна на некласифицирана информация, пише американското радио NPR.

"Руски хакерски групи използват опцията за свързани устройства, за да се включат към профили в Signal и да шпионират криптираните разговори", пише в предупреждението на Пентагона. От ръководството на Signal заявиха, че не става дума за проблем със сигурността на приложението, а за т.нар. "фишинг" кибератаки.

Прочети цялата публикация