Fakti.bg | 31.03.2025 02:37:14 | 37

Ал Джазира: Израелски удари в неделя убиха 64 палестинци в ивицата Газа


Най-малко 64 души бяха убити в различни части на ивицата Газа на 30 март в резултат на израелски въздушни удари, съобщи катарският телевизионен канал Ал Джазира.

Според източници на медията атакувани са били градовете Джабалия, Дейр ал-Балах, Газа, Хан Юнис и прилежащите им селища. Министерството на здравеопазването на Газа все още не е коментирало тези данни.

Палестинското движение Хамас твърди, че сред загиналите има деца.

На 18 март израелската армия поднови военните действия в ивицата Газа, като нанесе масирани удари срещу анклава и по този начин наруши примирието, установено през януари. Кабинетът на израелския премиер Бенямин Нетаняху обясни това с отказа на Хамас от предложенията, направени по време на преговорите от посредниците и специалния пратеник на президента на САЩ Стивън Уиткоф, заявявайки, че целта на операцията в сектора е да бъдат освободени всички заложници. Радикалите обвиниха Израел и САЩ за подновяването на военните действия.

Според последните официални данни 921 палестинци са били убити и 2 054 ранени в Газа от 18 март насам.

Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец (МФЧКЧП) заяви, че е „възмутена“ от смъртта на осем шофьори на линейки на Червения полумесец, убити ори стрелба на израелската армия в ивицата Газа, предаде Франс прес, цитирана от БТА. "Сърцето ми е съкрушено. Тези всеотдайни шофьори на линейки помагаха на ранените. Те бяха хуманитарни работници. Те носеха емблеми, които трябваше да ги защитават. Линейките им бяха ясно идентифицирани. Трябваше да се върнат при семействата си, но не го направиха", заяви в изявление генералният секретар на МФЧКЧП Джаган Чапагейн.

Израел обяви строителство на нови пътища на Западния бряг, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Решението е било одобрено от правителството по предложение на министъра на отбраната Израел Кац. Така ще се стигне до изграждане на нова пътна мрежа в района на Маале Адумим. Проектът цели да подобри трафика и да укрепи транспортната инфраструктура между Йерусалим, Маале Адумим и източната част на района Бинямин.

Маале Адумим е едно от най-големите израелски селища на Западния бряг с над 40 000 жители

Според палестинците и неправителствени организации този проект ще раздели Западния бряг на две.

Според Нетяняху израелските власти ще продължат да укрепват сигурността на израелските граждани и да развиват еврейските селища на Западния бряг. Правителството каза, че новият път ще бъде от полза на всички жители на региона и ще установи стратегическа връзка между Йерусалим, Маале Адумим и долината на река Йордан. По този начин Нетаняху спомена трите зони, в които Израел развива израелските селища, които са смятани за незаконни от международното право

Няколко израелски министри от крайната десница настояват открито за анексиране от Израел на целия или на част от Западния бряг, припомня Франс прес.

Израел назначи служител, който да улеснява емиграцията на палестинците от Газа, съобщи днес Министерството на отбраната на страната, цитирано от израелската новинарска агенция ТПС, цитирана от БТА.

Полковник от запаса Яков (Коби) Блицщайн, понастоящем заместник-генерален директор на Министерството на отбраната, е назначен за ръководител на новосъздадената Дирекция за доброволен преход на жителите на Газа.

"Решени сме да осъществим визията на президента на САЩ Доналд Тръмп за разрешаване на доброволното напускане на жителите на Газа, които желаят да го направят, към различни места по света. Нашите тестове показват, че поне 40% от жителите на Газа проявяват интерес да емигрират на други места", заяви министърът на отбраната Израел Кац.

Кац каза, че Блицщайн ще даде "организационен импулс" на проекта и ще засили текущите политически дискусии с целевите държави в сътрудничество с американската администрация и екипа, ръководен от премиера Бенямин Нетаняху.

Новосформираната дирекция ще функционира в рамките на Министерството на отбраната и ще има за задача да координира усилията за улесняване на доброволното напускане на жителите на Газа.

Това включва осигуряване на безопасно преминаване на лицата, които искат да се придвижат към трети страни, създаване на определени пропускателни пунктове за пешеходци и координиране на логистиката за преминаване по суша, море и въздух. Дирекцията ще работи в тясно сътрудничество с международни организации и правителствени министерства.

В четвъртък Фондация "Ранд" - базиран в САЩ изследователски институт, публикува доклад, според който войната между Израел и "Хамас" е довела до разселването на 90% от възлизащото на 2,2 милиона души население на Газа и е повредила или разрушила 70% от жилищата в анклава.

"Възстановяването на Газа ще отнеме десетилетия, като разходите ще надхвърлят 50 милиарда долара. Стотици хиляди жители на Газа ще се нуждаят от временен подслон в продължение на десетилетие или по-дълго, докато домовете им бъдат възстановени", се казва в доклада.

През февруари Ашер Фредман заяви пред Пресслужбата на Израел, че доброволно преместване на палестинци в трети страни, докато САЩ възстановяват ивицата, може да се осъществи, но за това са необходими подходящи обстоятелства.

"Жителите на Газа няма да могат да напуснат масово, ако въоръжените формирования на "Хамас" пречат на хората да напуснат", каза Фредман, който е изпълнителен директор на института "Мисгав" в Йерусалим. "Една военна кампания ще трябва първо да отслаби "Хамас" достатъчно, за да не може да пречи на палестинците да емигрират", добави той.

Той цитира проучване на Палестинския център за политически и социологически изследвания, публикувано на 26 юни 2024 г., според което 44% от жителите на Газа на възраст между 18 и 29 години биха емигрирали, ако им се отдаде такава възможност.

В доклад от 2022 г., изготвен от свързания с "Хамас" Съвет за международни отношения и видян от ТПС, се казва, че 12% от населението на ивицата е избягало от 2007 г., когато терористичната групировка насилствено пое контрола над Газа.

Най-малко 1 180 души бяха убити, а 252 израелци и чужденци бяха взети за заложници при нападенията на "Хамас" срещу израелски общности в близост до границата с Газа на 7 октомври. Смята се, че 36 от останалите 59 заложници са мъртви.

Ливанските сили за сигурност обявиха, че са арестували заподозрени лица след скорошните ракетни атаки срещу Израел, които станаха причина израелските сили да нанесат смъртоносни удари срещу Ливан, предаде Франс прес, цитирана от БТА. Ливанските служби за сигурност заявиха в изявление, че са задържани неуточнен брой заподозрени за ударите срещу Израел. Властите са започнали да ги разпитват, за да "определят (тяхната) отговорност и да предприемат необходимите правни мерки", се добавя в изявлението. Срещу Израел бяха изстреляни ракети на 22 и 28 март. Никой не пое отговорност, а ливанската организация „Хамас“ отрече да е замесена в атаките. Подкрепяното от Иран ислямистко движение бе силно отслабено след откритата си война срещу Израел през септември и октомври миналата година, преди споразумението за спиране на огъня между враждуващите страни да влезе в сила на 27 ноември. Въпреки примирието, израелската армия редовно нанася удари в Източен и Южен Ливан, отбелязва АФП.

Прочети цялата публикация